Zwierzęta domowe a ekologia - o czym musisz wiedzieć jako opiekun?
Każdy miłośnik zwierząt doskonale wie, ile pozytywnej energii wnoszą do domu czworonożni lokatorzy - a chcąc odwdzięczyć się im za towarzystwo i przyjaźń, staramy się dbać o nich jak najlepiej. Kupujemy więc karmę i smaczki, legowiska, zabawki, kosmetyki do pielęgnacji sierści i wiele innych akcesoriów dla zwierząt - nie zawsze zastanawiając się, jaki wpływ wybrane przez nas produkty wywierają na środowisko. Jak pogodzić opiekę nad zwierzętami domowymi z ekologią? Z naszymi poradami to proste!
Jak ekologicznie karmić zwierzęta domowe?
Zacznijmy od podstaw: najważniejszą kwestią przy wyborze karmy dla psa lub kota jest oczywiście jej wartość odżywcza, ale podczas zakupów warto w miarę możliwości korzystać z proekologicznych rozwiązań.
Aby ograniczyć ilość odpadów generowanych poprzez zakup karmy, warto wybierać jak największe pojemności worków i robić jednorazowo większe zapasy. Jeśli zamawiasz karmę online, oprócz zmniejszenia liczby wyrzucanych worków ograniczysz w ten sposób także ilość wyrzucanych materiałów pakowych oraz ślad węglowy generowany podczas dostaw. Jeszcze lepszym z punktu widzenia ekologii rozwiązaniem jest zakup karmy na wagę do własnego pojemnika, oferowany przez coraz więcej sklepów zoologicznych. Jeśli podajesz swojemu pupilowi puszkowaną karmę, zwróć uwagę na jej skład: najbardziej korzystne dla środowiska są produkty uboczne pochodzące z uboju, np. podroby.
Zbiorcze opakowania i większe jednorazowe zakupy karmy umożliwiają ograniczenie śladu węglowego
Sprzątanie po psie i kocie - ekologiczne patenty
O tym, że psie kupy trzeba obowiązkowo sprzątać, nie musimy chyba przekonywać żadnej świadomej ekologicznie osoby. Najczęściej używamy do tego celu jednorazowych foliowych woreczków, które - choć tanie i praktyczne - powiększają i tak ogromną już pulę plastikowych śmieci. Rozwiązaniem tego problemu może być metoda less waste: spróbuj zamienić choć część woreczków na foliówki lub papierowe torebki, które zostały Ci po zakupach spożywczych.
W przypadku kociego żwirku również warto przestawić się na rzadsze zakupy i zamawianie jednorazowo większych ilości produktu. Jeśli chodzi o jego rodzaj, najlepsze dla środowiska są żwirki roślinne - np. kukurydziane lub drewniane, podlegające biodegradacji i kompostowaniu.
Pamiętaj również, że spuszczanie żwirku w toalecie jest niedozwolone prawnie: jak stanowi Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz. 747 Art. 9., zabronione jest wprowadzanie do kanalizacji odpadów stałych, m.in. żwiru, piasku i włókien w stanie rozdrobnionym. Choć niektórzy producenci dopuszczają ten sposób utylizacji, jedyną dobrą praktyką jest więc wyrzucanie zużytego żwirku do kontenera na odpady zmieszane.
Kartonowe pudełka należą do ulubionych kocich legowisk
Ekologiczne akcesoria dla zwierząt domowych
Nurt zero waste stwarza szerokie pole do popisu w obszarze akcesoriów dla zwierząt. Legowisko można zrobić z nieużywanej już poduszki lub miękko wyścielonego koszyka, matę węchową - ze starego dywanika łazienkowego, zamiast nowych misek wyszperać nieużywane naczynia z głębi kuchennych szafek. Pudełko kartonowe jest dla każdego kota atrakcją samą w sobie, ale można wykorzystać je także do wykonania zabawki stymulującej umysł zwierzęcia. Jeśli kupujesz nowe akcesoria, stawiaj na produkty marek działających w zrównoważony sposób, wykonane z biodegradowalnych surowców.
Warto także ograniczać liczbę posiadanych akcesoriów do tych najbardziej niezbędnych - 1-2 kompletów smyczy i szelek, kilku ulubionych zabawek. Najważniejsze dla zwierzęcia są poświęcony mu czas i serce, jakie wkładasz w opiekę nad pupilem - a do tego niepotrzebne Wam są kolejne zakupy!