kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Slow fashion - jak zacząć? Zbuduj swoją szafę kapsułową

Slow fashion - jak zacząć? Zbuduj swoją szafę kapsułową

Często zdarza Ci się myśleć, że nie masz się w co ubrać, choć Twoja garderoba pęka w szwach? Rozwiązanie znajdziesz w idei slow fashion i związanej z nią koncepcji szafy kapsułowej: technika ta skutecznie pomaga skompletować zestaw rzeczy, który “ubierze” Cię na każdą okazję.

Szafa kapsułowa - co to znaczy?

Idealna szafa kapsułowa (ang. capsule wardrobe) składa się z najmniejszej możliwej liczby rzeczy, których potrzebujesz do stworzenia odpowiednich outfitów do codziennego użytku i na specjalne okazje. Najłatwiejszą drogą do osiągnięcia tego celu jest budowa garderoby z klasycznych, ponadczasowych elementów o prostych fasonach, które wzajemnie do siebie pasują. Dzięki temu z niewielkiej puli ubrań można komponować wiele różnorodnych zestawów. Przykładowo - proste jeansy, t-shirt i trampki to klasyczny strój weekendowy; po zmianie płaskich butów na szpilki i dodaniu eleganckiej marynarki otrzymujemy szykowny zestaw do pracy.

Szafa kapsułowa jako narzędzie slow fashion

Koncepcja szafy kapsułowej wpisuje się w nurty slow fashion i less waste, stojące w opozycji do niekontrolowanego otaczania się nadmiarem nowych przedmiotów i związanej z nim produkcji dużej ilości odpadów. Budując garderobę według jej założeń kupujemy tylko to, co niezbędne. Każdy nowy nabytek jest więc starannie przemyślany: unikamy nietrafionych wyborów, a co za tym idzie - zwrotów do sklepu i wyrzucania kolejnych rzeczy. 

Podstawowym warunkiem budowy funkcjonalnej szafy kapsułowej jest także wysoka jakość ubrań i dodatków - będziemy często je nosić i prać, dlatego muszą być na tyle wytrzymałe, by mimo intensywnego użytkowania długo wyglądały dobrze. W tanich sieciówkach - sklepach stojących na przeciwnym biegunie do idei slow fashion, pełnych masowo produkowanych rzeczy ze sztucznych materiałów, próżno szukać produktów tego typu.

Lepiej zwrócić się ku ofercie niewielkich, etycznie zarządzanych marek, które szyją swoje ubrania w krótkich seriach i używają naturalnych lub ekologicznie pozyskiwanych tkanin. Wysoka cena często idzie wówczas w parze z równie dobrą jakością - a ponieważ kupujemy mniej, łatwiej nam pozwolić sobie na jednorazowy większy wydatek, by cieszyć się ładnymi i praktycznymi rzeczami przez wiele miesięcy.

Dobrym źródłem zawartości szafy kapsułowej jest też drugi obieg przedmiotów. Second handy, internetowe aukcje czy wymianki odzieżowe to kopalnie perełek - często można znaleźć na nich unikatowe ubrania, buty czy dodatki z naturalnych materiałów doskonałej jakości, których pełne ceny sięgały trzy- lub nawet czterocyfrowych wartości. Kupując używane rzeczy w bardzo dobrym stanie zyskujemy najlepsze potwierdzenie ich wysokiej wytrzymałości.

Szafa kapsułowa - jak zacząć? Kilka porad na start

Noś to, co lubisz

Nie ulegaj stereotypowym wyobrażeniom tego, co “każda kobieta powinna mieć w szafie”. Jeśli najlepiej czujesz się w sportowych fasonach i ciepłych kolorach, szafa kapsułowa złożona z tradycyjnej małej czarnej, białej koszuli i beżowego trencza nie spełni swojego zadania. Prędzej czy później i tak wrócisz do ulubionego stylu, a nowo kupione rzeczy pójdą w kąt lub na śmietnik.

Zacznij od tego, co już masz

Wybierz z szafy ubrania, buty i dodatki, które najbardziej lubisz nosić. Zastanów się, z jakich powodów tak często po nie sięgasz - czy odpowiadają Ci ich fasony, kolory, a może najlepiej pasują do Twojego trybu życia? Odpowiedzi na te pytania wskażą Ci kierunek, w jakim powinnaś podążąć uzupełniając swoją kapsułę.

Uzbrój się w cierpliwość

Budowa szafy kapsułowej to długi proces - w zmiennym polskim klimacie skompletowanie pełnego zestawu odzieży i dodatków na każdą okazję może trwać nawet rok! Uważnie obserwuj swoje codzienne wybory ubraniowe, rozsądnie wybieraj kolejne rzeczy i nie spiesz się z zakupami - lepiej wstrzymać się z decyzją nieco dłużej, niż zostać z kolejnym niepotrzebnym t-shirtem lub sukienką, którą włożysz tylko raz.


Zobacz także