kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

5 roślin miododajnych, które możesz wysiać w maju

5 roślin miododajnych, które możesz wysiać w maju

Wykorzystaj wolny czas w majówkę, by zrobić coś dobrego dla siebie i dla całej planety: wysiew roślin miododajnych sprzyja wzrostowi populacji pszczół, a widok ogrodu lub balkonu pełen kolorowych kwiatów niezawodnie poprawia nastrój!

Dlaczego warto wysiewać rośliny miododajne?

Nazwa mówi sama za siebie: rośliny miododajne, znane także jako rośliny pszczelarskie, wyróżniają się wysoką zawartością składników odżywczych dla pszczół i dostarczają im surowca do produkcji miodu. Doskonale wiedzą o tym właściciele pasiek, którzy obsiewają nimi tereny wokół uli; o przestrzeń przyjazną pszczołom warto jednak dbać w każdym miejscu, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jakim terenem dysponujemy.

O tym, dlaczego i jak wspierać ochronę pszczół, pisaliśmy już szerzej: przypomnijmy krótko, że owady te stanowią niezbędne ogniwo w procesie rozmnażania się roślin warzywnych i owocowych, a więc – pokarmu dla ludzi i zwierząt na całym świecie. Niestety, na skutek kryzysu klimatycznego i degradacji środowiska pszczół ubywa w zastraszającym tempie. Z tego względu każda inicjatywa na rzecz rozszerzania ich populacji jest na wagę złota.

Wysiew roślin miododajnych wspiera odbudowę populacji pszczół

Wysiew roślin miododajnych wspiera odbudowę populacji pszczół

Warto dodać, że kwitnące rośliny miododajne są nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne dla oka. Ukwiecone drzewa i krzewy, kolorowe kwiaty, soczyście zielone zioła w estetycznych doniczkach pięknie się prezentują i uprzyjemniają naszą codzienność. Chcesz przekonać się o tym osobiście? Jeśli dysponujesz wolną przestrzenią w ogrodzie lub na działce, spróbuj wygospodarować choć kilka metrów na wysadzenie miododajnego krzewu czy założenie łąki kwietnej. Istnieją także rośliny miododajne, które doskonale przyjmują się w doniczkach i skrzynkach, a do ich uprawy wystarczy ci parapet lub balkon.

Wiosna to idealny czas na prace ogrodnicze: sprawdź nasze propozycje roślin miododajnych, które możesz wysiać właśnie teraz!

Chaber bławatek

Wyróżnia się wysoką wydajnością miodową (300 kg/ha) i niezwykłą urodą: te ciemnoniebieskie polne kwiaty królują na polskich łąkach, przetykają łany zbóż i dekorują ogrodowe rabaty w rustykalnym stylu. Chaber warto wysiewać na swobodnie rosnących łąkach kwietnych, zwłaszcza w dobrze nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru miejscach. Roślina dobrze przyjmuje się zarówno na glebach żyznych, jak i nieco uboższych w składniki odżywcze. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu, na wiosnę lub na jesień. Jeśli chcesz hodować chabry bławatki w doniczkach, możesz także przygotować rozsadę w inspektach.

Chabry bławatki to nieodłączny element polskiego pejzażu

Chabry bławatki to nieodłączny element polskiego pejzażu

Hyzop lekarski

Uprawa hyzopu przyniesie wiele korzyści nie tylko pszczołom, ale i Tobie: roślina znana jest od starożytności ze swoich właściwości leczniczych – picie naparu z jej suszonych kwiatów poprawia trawienie, zmniejsza potliwość i wspiera pracę układu oddechowego. Listki stosowane są także jako przyprawa. Hyzop lekarski jest rośliną wieloletnią, osiąga wysokość do 50 cm, a jej drobne fioletowe kwiaty kwitną w lecie i wczesną jesienią. Najlepiej przyjmuje się na nasłonecznionej glebie z wysoką zawartością wapnia; jeśli wysiejesz go w kwietniu lub na początku maja, pierwszych kwiatów możesz spodziewać się następnej wiosny.

Lebiodka pospolita (oregano)

Jedni nazywają ją lebiodką lub macierzanką, inni – dzikim majerankiem; zdecydowana większość z nas kojarzy ją jednak jako oregano, jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni śródziemnomorskiej i nie tylko. Chyba każdy z nas ma torebkę suszonego oregano w kuchennej szafce; rzadziej uprawiamy je w doniczkach lub na rabatach ogrodowych, a warto to robić, bo pszczoły wprost uwielbiają lebiodkę! Przełom kwietnia i maja to idealny moment na wysianie jej do gruntu, najlepiej w dobrze wyeksponowanym na słońce, średnio wilgotnym wapiennym podłożu. Równie dobrze przyjmuje się w pojemnikach i w ogródkach skalnych.

Lebiodka pospolita, czyli oregano, to jedno z najpopularniejszych ziół miododajnych

Lebiodka pospolita, czyli oregano, to jedno z najpopularniejszych ziół miododajnych

Mięta długolistna

Świeży, intensywny zapach mięty jest przyjemny nie tylko dla ludzi, ale i dla pszczół, na które działa on jako niezwykle skuteczny wabik – nie bez przyczyny gatunek ten wykazuje niezwykle wysoką wydajność miodową (400-600 kg/ha). Zioło znajduje szerokie zastosowanie w kulinariach, medycynie i kosmetyce naturalnej, może służyć także jako efektowna ozdoba rabat ogrodowych, balkonów i parapetów. Mięta długolistna najlepiej przyjmuje się w rozsadnikach; szczepki możesz umieścić następnie w doniczkach lub w gruncie – roślina lubi szczególnie gleby bogate w wapń i azot.

Przegorzan kulisty

Zwraca uwagę już z daleka – przepiękne, niebieskie kwiaty w kształcie kulek efektownie wyglądają, przyciągają pszczoły niczym magnes, a przy tym są bardzo wdzięczne w uprawie. Przegorzan dobrze przyjmuje się nawet na stosunkowo ubogich glebach, rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu, a dzięki właściwościom mrozoodpornym można wysiewać go przez cały rok. Nasiona należy umieścić w rozsadniku, a wyrośnięte siewki przesadzić do doniczek. Do gruntu należy wysadzać roczne rośliny, najlepiej w roli tylnego tła dla bylin i roślin jednorocznych.  

Zobacz także