Oszczędzaj wodę w podróży - 6 praktycznych porad
Światowe zasoby słodkiej wody kurczą się w zastraszającym tempie, a ograniczenie jej zużycia jest naszą wspólną odpowiedzialnością - także na wakacjach. Jak oszczędzać wodę w podróży? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!
Dlaczego warto oszczędzać wodę w podróży?
Przebywając na wymarzonych wakacjach na ogół nie zaprzątamy sobie głowy kwestią zużycia wody. Po bliższym przyjrzeniu się sprawie można jednak dojść do wniosku, że w zależności od miejsca pobytu i podejmowanych aktywności pobieramy jej nawet kilka razy więcej, niż na co dzień! Prysznic po każdym trekkingu, kąpieli w morzu czy zwiedzaniu w upalny dzień, zmywanie naczyń po posiłkach, sprzątanie hotelowego pokoju i pranie pochłaniają jej mnóstwo – a to i tak niewielka ilość przy zasobach, jakie potrzebne są do utrzymania obiektów wypoczynkowych i rekreacyjnych.
Utrzymywanie obiektów turystycznych pochłania ogromne ilości wody
Napełnianie basenów, podlewanie trawników i ozdobnych roślin, uruchamianie klimatyzatorów… Ilość wykorzystywanej w tych i innych celach wody liczy się w tysiącach litrów – tym bardziej, że na wakacje jeździmy przede wszystkim do ciepłych krajów, w których temperatury dodatkowo podnoszą na nią zapotrzebowanie.
Badania wykazują, że w skali globalnej turystyka zużywa średnio 1% zasobów wodnych; na Cyprze wskaźnik ten wynosi już ponad 5%, a na Malcie – ponad 7%! Statystyki nie pozostawiają wątpliwości: w kurortach eksploatuje się zdecydowanie więcej wody, niż w miejscowościach bez dużego ruchu turystycznego.
Skutki marnowania i zanieczyszczania wody są doskonale znane; dość powiedzieć, że jej niedobór to obecnie jeden z największych globalnych problemów, zagrażający bezpośrednio życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt oraz nieodwracalnych szkód dla przyrody. Każdy z nas może zrobić coś dla zatrzymania tego procederu – także na urlopie!
Wybieraj miejsca zrównoważonego zużycia wody
Najwięcej wody marnuje się tam, gdzie priorytetem jest masowa turystyka z nastawieniem na szybki zysk. Zamiast sieciowych hoteli-molochów warto więc wybrać miejsce, w którym szanuje się zarówno zasoby wody, jak i całą naturę: gospodarstwo agroturystyczne, zarządzany w zrównoważony sposób hotel butikowy lub nawet samodzielny apartament na wynajem, gdzie osobiście kontrolujesz zużycie wody. Kwestia ta jest warta refleksji nawet przy wyborze miejsca na urlop: w krajach globalnego Południa tuż obok luksusowych hoteli mieszkają ludzie, którym do przetrwania musi wystarczyć kilkanaście litrów wody dziennie…
Oszczędzaj wodę w hotelu
Coraz więcej hoteli wprowadza proekologiczne inicjatywy ukierunkowane m.in. na ograniczenie zużycia wody. Choć czasem jest to pułapka greenwashingu, niektóre zasady i zalecenia – np. kilkakrotne korzystanie z jednego ręcznika przed odłożeniem do prania – są jak najbardziej warte wcielenia w w życie. Staraj się także utrzymywać pokój we względnym porządku, tak by do jego sprzątania potrzebna była mniejsza ilość wody.
Pobyt w hotelu stwarza niejedną okazję do oszczędzania wody
Zamień wannę na prysznic
Nie trać czasu na wylegiwanie się w wannie – lepiej popluskaj się w morzu lub jeziorze, a w łazience ogranicz się do szybkich pryszniców. Jeśli spędzasz wakacje na biwaku, pamiętaj, że przenośny prysznic turystyczny zużywa mniej wody niż tradycyjny natrysk.
Oszczędzaj wodę podczas posiłków
Każde naczynie, którego użyjesz, musi później zostać umyte i wypłukane. Korzystając z hotelowego bufetu ogranicz się więc do jednego talerza; jeśli nie zmieścisz na nim wystarczającej porcji, zawsze możesz udać się po dokładkę. Przed wyjściem na romantyczną kolację na barce warto mieć świadomość, że obiekty tego typu bardzo zanieczyszczają wodę w akwenach, na których stacjonują.
Nawadniaj się, ale z rozsądkiem
Najbardziej ekologicznym sposobem w podróży jest picie z uzupełnianego na bieżąco bidonu – nie tylko ze względu na rezygnację z jednorazowego plastiku, ale i oszczędność samej wody, którą z mniejszego pojemnika łatwiej wypijać na bieżąco. Jeśli kupujesz wodę butelkowaną, uważnie wybieraj pojemność: czasem zamiast jednej butelki 1,5 L wystarczy zabrać ze sobą dwa opakowania półlitrowe.
Wielorazowy bidon jest lepszym wyborem niż butelkowana woda
Chroń wodę przed zanieczyszczeniem
Oszczędzanie wody to nie tylko ograniczenie jej zużycia, ale i przeciwdziałanie jej zanieczyszczaniu, a w efekcie – marnowaniu. Dbaj o naturalne zbiorniki: nie wrzucaj do strumyków, rzek czy jezior żadnych odpadków ani nie wylewaj płynów, a jeśli zauważysz w ich obszarze niepożądane śmieci, postaraj się w miarę możliwości pozbierać je i wyrzucić w przeznaczonym do tego celu miejscu.