kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Domowy recykling i zasada 5R – zacznij już dziś

Domowy recykling i zasada 5R – zacznij już dziś

Recykling zaczyna się w domu

Czy wiesz, że zanim wyrzucisz coś do kosza, za każdym razem podejmujesz decyzję, czy dany odpad będzie odzyskany, czy zmarnowany? Odpady to surowce, a recykling zaczyna się w Twoim domu! To od Ciebie zależy, czy dany odpad zostanie posegregowany i przetworzony, czyli czy powstanie z niego nowa butelka, opakowanie, puszka czy zabawka. Jeśli wyrzucisz niepotrzebną rzecz do czarnego pojemnika, nikłe szanse, że powstanie z niej coś nowego.

Jak zacząć? 

Jak śpiewała Anna Jantar, najtrudniejszy pierwszy krok. Na początku warto odpowiednio zaaranżować przestrzeń w domu tak, aby segregacja była możliwa. Później pójdzie już jak z płatka. W sieci dostępnych jest wiele ściąg, które ułatwią naukę segregacji. 

Czy wiesz, że jeśli gmina nie zadecydowała inaczej, to opakowań nie trzeba myć ani zdzierać z nich etykiet? Tak więc szklaną butelkę po soku wystarczy po prostu wyrzucić do zielonego pojemnika, aby została przetworzona na nową. 

segregacja szklanych opakowań

segregacja szklanych opakowań

Recykling jest bardzo ważny, ale warto pomyśleć także o zmniejszeniu ilości odpadów zgodnie z zasadą zero waste, czyli zero śmieci. Jak to zrobić? Całkowite nieprodukowanie odpadów jest niemożliwe, możemy jednak znacznie ograniczyć ich ilość poprzez proste działania. Wprowadź w życie zasadę 5R: 

  • Refuse odmawiaj – ale czego tak właściwie mamy odmawiać? Na zakupach zastanów się, czy na pewno potrzebujesz danego produktu? Nie pakuj zakupów w torby foliowe, tylko w te wielokrotnego użytku. Śniadanie pakuj do własnych pojemników do przechowywania żywności zamiast do foliowego worka. 
  • Reduce ograniczaj – kolejna torebka, buty, sukienka? Czy na pewno potrzebujesz tych rzeczy? Chemia domowa to mnóstwo plastikowych opakowań, a przecież można przerzucić się na domowe środki, co oznacza nie tylko mniej plastiku, ale także zdrowie i oszczędność pieniędzy. Może zamiast setek butelek po wodzie mineralnej warto zainwestować w dzbanek filtrujący wodę? Rachunki i tony papieru - być może to dobry moment, aby rachunki otrzymywać pocztą elektroniczną? 
  • Reuseużyj ponownie – czy butelkę plastikową można wykorzystać ponownie? Owszem! Możemy kolejny raz nalać do niej wody np. z dzbanka filtrującego i zabrać na wycieczkę, możemy z niej również zrobić przybornik na kredki lub doniczkę. Może macie jakieś inne pomysły? To samo dotyczy innych rzeczy, które wyrzucamy, a moglibyśmy je wykorzystać ponownie. 
  • Recycle przetwarzaj i segreguj – segreguj odpady w domu! To tu zaczyna się recykling, a recykling to oszczędność zasobów naturalnych. Szkło możemy przetwarzać nieskończoną ilość razy. Stłuczkę szklaną przetapia się w hucie szkła, gdzie powstaną z niej nowe opakowania. Przetworzenie jednej szklanej butelki pozwala nam zaoszczędzić zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100-watowej żarówki. Plastikowe odpady mogą rozkładać się nawet 500 lat! Zdarza się, że korzystamy z nich tylko przez chwilę – tak, jak ma to miejsce w przypadku reklamówki. Używamy jej tylko tyle, ile trwa droga ze sklepu do domu. Jeśli nie zostanie przetworzona, jej rozkład potrwa setki lat! Plastik i metal poddane recyklingowi zostaną przerobione na granulat. Z kolei z granulatu powstaną zabawki, meble ogrodowe, odzież, nowe opakowania, buty, namioty itp. Papier to frakcja, która przetwarzana jest w papierni, gdzie z uzyskanej masy celulozowej powstanie nowy, czysty papier. Z 10 kg makulatury udaje się odzyskać aż 9 kg czystego papieru. Aby uzyskać tonę papieru, trzeba ściąć aż 17 drzew – nie trzeba chyba dalej nikogo przekonywać, że warto segregować papier! 
  • Rot kompostuj – jeśli posiadasz swój ogród, resztki jedzenia możesz kompostować w jednym miejscu. Bioodpady to świetny nawóz. 

Autorka: Angelika Ziętek

Zobacz także