kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Ogrodowe reuse: 5 pomysłów na wyposażenie ogrodu z drugiej ręki

Ogrodowe reuse: 5 pomysłów na wyposażenie ogrodu z drugiej ręki

Wiosna w pełni – czas na przegląd wyposażenia ogrodów i działek. Zanim kupisz nową huśtawkę, grilla czy meble na taras, zajrzyj do piwnicy i garażu: bardzo możliwe, że znajdziesz tam materiały do ich samodzielnego wykonania!

Drewniane meble i akcesoria ogrodowe

Żaden materiał nie komponuje się z ogrodową zielenią tak harmonijnie, jak naturalne drewno, a jego zalety funkcjonalne - uniwersalność, łatwość obróbki, wysoka odporność na uszkodzenia - dodatkowo zachęcają wielu z nas do wykorzystywania go w ogrodowym recyklingu.

Meble z palet to jeden z największych hitów ekologicznego designu ostatnich sezonów, wciąż obecny w wielu mieszkaniach i lokalach użytkowych - zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodach czy na tarasach. W wyposażeniu ogrodu świetnie sprawdzają się także deski pozyskane z innych źródeł: można wykonać z nich zarówno ławy i stoły, jak i pergole, przesłony, skrzynie do przechowywania narzędzi i wiele innych akcesoriów.

Donice z wiader i naczyń kuchennych

Wiadra, misy czy garnki, których nie używasz ze względu na drobne obtłuczenia czy wybarwienia, świetnie sprawdzają się w roli ogrodowych czy działkowych doniczek: w swobodnym otoczeniu naturalnie rosnących roślin ich mankamenty wizualne nie rażą tak mocno, a funkcjonalność akcesoriów pozostaje na zadowalającym poziomie. Przed wypełnieniem ziemią wybranego naczynia należy jedynie pamiętać o wycięciu kilku otworów w jego dnie, tak by zapewnić swobodny odpływ wody.

Zabawki ogrodowe z recyklingu

Chyba każdy z nas pamięta z własnego dzieciństwa prowizoryczne huśtawki z opon samochodowych lub drewnianych kijów - a to tylko niektóre z patentów na zabawki ogrodowe, które można zrobić z posiadanych już przedmiotów. Wspomniane palety i deski przydadzą się do zbudowania piaskownicy, atrapy domku, fortecy, statku czy polowej kuchni, które następnie możemy wyposażyć nieużywanymi w domu naczyniami, narzędziami itd. 

Materiały budowlane do wykończenia ogrodu

Jeśli po zakończeniu remontu domu zostały Ci nadmiarowe cegły, dachówki czy rury, spójrz na nie kreatywnym okiem: materiały tego typu świetnie sprawdzają się do organizacji przestrzeni w ogrodzie. Cegły mogą posłużyć Ci do wyłożenia ścieżek lub wzniesienia murku oporowego, dachówki - do wyznaczenia krawędzi rabat. Rurę o szerokiej średnicy można pociąć na mniejsze pierścienie, a te z kolei przerobić na klomby lub wykorzystać w konstrukcji ogrodzeń.

Ogrodowy grill DIY

Jeśli cenisz sobie oszczędności i lubisz majsterkować, wykonanie grilla z posiadanych już przedmiotów nie sprawi Ci problemu - musisz pamiętać jedynie o kilku kwestiach, ważnych ze względu na bezpieczeństwo przy rozpalaniu ognia oraz kontakt z żywnością. Komponenty rusztu i paleniska muszą być niepalne, odporne na wysokie temperatury i wilgoć, pozbawione toksycznych i szkodliwych dla środowiska substancji. 

Optymalnym materiałem jest tu stal nierdzewna: podstawą grilla może być m.in. stalowa beczka, felga samochodowa, bęben od pralki, a nawet przecięty na pół bojler. Konstrukcja uzupełniona o kratkę z nieużywanego piekarnika lub ruszt z używanego wcześniej modelu z powodzeniem będzie pełnić rolę ogrodowego grilla.


Zobacz także