kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Daj rzeczom drugie życie: 4 sposoby na wtórny obieg przedmiotów

Daj rzeczom drugie życie: 4 sposoby na wtórny obieg przedmiotów

Co zrobić z nadmiarem posiadanych ubrań, książek, artykułów wyposażenia domowego? Dopóki rzeczy są w dobrym stanie i nadają się do użytku, nie warto zanosić ich na śmietnik: możesz sprzedać lub wymienić je w ramach jednej z licznych inicjatyw organizowanych lokalnie lub online. Sprawdź, jak dać rzeczom drugie życie!

Wyprzedaże garażowe

Zarówno pomysł na wydarzenie, jak i jego nazwa wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych: dużą popularnością cieszą się tam lokalne kiermasze, których uczestnicy wystawiają na sprzedaż sprzęty domowe odnalezione w zakamarkach garaży i innych domowych schowków. Inicjatywa dobrze przyjęła się także poza USA - i nic dziwnego, bo wynika z niej wiele korzyści. Oprócz działania na rzecz ograniczenia liczby odpadów ich uczestnicy mają okazję do odgracenia domów lub przeciwnie - uzupełnienia wyposażenia o potrzebne rzeczy za grosze. Organizacja wyprzedaży sprzyja także integracji lokalnej społeczności: mieszkańców osiedla, ulicy lub dzielnicy, na której odbywa się wydarzenie.

Wymianki ubraniowe

Podobna idea przyświeca tzw. wymiankom ubraniowym, organizowanych w kameralnych salach lub w prywatnych mieszkaniach: uczestnicy przynoszą swoje nienoszone od dłuższego czasu ubrania i dodatki, którymi wymieniają się z innymi obecnymi osobami. Wyławianie odzieżowych perełek, przymiarki i negocjacje budzą wiele emocji i śmiechu, co w efekcie zacieśnia więzi między uczestnikami i pozwala nawiązać nowe, ciekawe znajomości. Idea wpisuje się również w trendy slow fashion i reuse, które od kilku sezonów coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w światowej branży modowej.

Kiermasze charytatywne

Jeśli nie masz czasu lub możliwości, by osobiście spędzić kilka godzin na wyprzedaży lub wymiance, nic straconego - wciąż możesz dać swoim rzeczom drugie życie, a przy okazji zrobić coś dobrego dla potrzebujących! W wielu miastach cyklicznie odbywają się kiermasze charytatywne, organizowane przez fundacje i inne organizacje pomocowe. Twórcy wydarzeń prowadzą zbiórki artykułów - książek, zabawek, gier planszowych itd. - które następnie sprzedają na kiermaszu, a zgromadzone w ten sposób środki finansowe przeznaczają na pomoc wybranym osobom lub instytucjom.

Bookcrossing

Chyba każdy zapalony czytelnik słyszał choć raz o bookcrossingu: międzynarodowa inicjatywa bezpłatnego dzielenia się książkami liczy sobie już ponad 20 lat, a praktykują ją miłośnicy dobrej literatury z wielu krajów świata. Bookcrossing polega na pozostawianiu książek w ogólnodostępnych, wyznaczonych miejscach - lokalach gastronomicznych, szkołach, domach kultury, biblioteczkach plenerowych itd. - i zabieraniu z nich interesujących nas tytułów, które po przeczytaniu przekażemy do użytku kolejnych czytelników. W sieci działają także wirtualne półki bookcrossingowe, których użytkownicy wysyłają i odbierają książki za pośrednictwem poczty i firm kurierskich.


Zobacz także