kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Less waste na co dzień – 7 zamienników przedmiotów codziennego użytku

Less waste na co dzień – 7 zamienników przedmiotów codziennego użytku

Kup raz, a dobrze – i mniej wyrzucaj! Przed Tobą 7 pomysłów na ekologiczne, wielorazowe zamienniki często używanych przedmiotów, dzięki którym przysłużysz się środowisku i komfortowo uprościsz swoją codzienność.

1. Rękawica do demakijażu

Świat pielęgnacji daje ogromne pole do popisu w zakresie zero waste. Pisaliśmy już o własnoręcznie robionych kosmetykach czy ekologicznych opakowaniach; duży potencjał tkwi również w kosmetycznych i higienicznych akcesoriach. Jednym z nich jest wielorazowa rękawica do demakijażu, która skutecznie zastępuje stosy płatków kosmetycznych i nawilżanych chusteczek. Materiał rękawicy dzięki właściwościom elektrostatycznym przyciąga cząsteczki kolorowych kosmetyków niczym magnes – aby umyć nią twarz do czysta, potrzebujesz jedynie wody! Przy regularnym praniu rękawicy w szarym mydle lub delikatnym płynie jedna sztuka wystarczy Ci na dobrych kilka miesięcy.

2. Kosmetyki w kostce

Formę tę upodobali sobie zwłaszcza producenci naturalnych kosmetyków o dobrych składach. Używając szamponu, odżywki czy balsamu do ciała w kostce masz więc pewność, że robisz coś dobrego nie tylko dla planety, ale i dla siebie samej. Postać kostki umożliwia zużycie kosmetyku w 100%, a dobra wydajność oznacza rzadsze zakupy. Środowisku sprzyjają także opakowania kosmetyków w kostkach: do przechowania wystarczy Ci blaszana puszka lub mydelniczka, same preparaty sprzedawane są w funkcji „wkładów”, bez plastikowych opakowań.

3. Wielorazowa maszynka do golenia

Tanie „jednorazówki” bywają przydatne w awaryjnych sytuacjach, ale na co dzień warto zaopatrzyć się w trwalszą alternatywę. Może być to golarka elektryczna lub mechaniczna, ale z wymiennymi ostrzami. Do łask wracają również tradycyjne brzytwy – dokładne, skuteczne, a przy tym niezwykle stylowe. Zamiast maszynki do golenia pach i nóg można postawić na depilator; paniom o niskiej tolerancji na ból polecamy zakup modelu 2w1, który w razie potrzeby można przekształcić w golarkę.

4. Butelka na wodę

Bidony na wodę już dawno przestały być atrybutem sportowców. Korzystamy z nich niemal wszędzie – i bardzo dobrze, bo wielorazowa butelka jest znacznie tańszym, bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż codzienne kupowanie napoju w plastikowej butelce. W sklepach znajdziesz ogromny wybór butelek z nietłukącego szkła, metalu i… tworzyw sztucznych – plastikowy, ale wielorazowy pojemnik zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny PET. Jeśli obawiasz się o jakość wody z kranu, kup butelkę z wkładem filtrującym, który wyczyści napój z potencjalnych szkodliwych substancji.

5. Bilet miesięczny komunikacji miejskiej

Oczywiście, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Organizacja komunikacji zbiorowej w niejednym miejscu jest daleka od ideału, istnieje także wiele stanowisk, w których samochód jest narzędziem pracy. Jeśli jednak możesz sobie na to pozwolić, na co dzień przesiądź się z samochodu do autobusu, pociągu lub metra; w ten sposób znacznie zmniejszysz generowany przez siebie ślad węglowy. Własne cztery kółka zostaw sobie na dłuższe wyprawy i nagłe przypadki.

6. Czytnik e-booków

Skorzystanie z poprzedniej rady przyniesie Ci jeszcze jedną korzyść: podczas dojazdów zyskasz dodatkowy czas na czytanie! Tu także masz okazję do wdrożenia zasady less waste. Zamień papierowe książki na lekki, praktyczny czytnik e-booków: urządzenie o wymiarach podręcznego notesu pomieści gigantyczną bibliotekę, praktycznie nie zajmując fizycznie miejsca i eliminując problem „łapaczy kurzu” - tomów, które raz przeczytane lub porzucane w połowie latami zalegają na regałach.

7. Wielorazowe słomki do napojów

Plastikowe słomki to chyba najczęściej krytykowany produkt w kontekście nadprodukcji śmieci, dlatego nie mogło zabraknąć go także w naszym zestawieniu. Możliwości jest tu sporo: na rynku dostępne są m.in. słomki szklane, metalowe – często z dopasowaną rozmiarem szczoteczką do mycia w zestawie – lub bambusowe, które nawet po wyrzuceniu rozkładają się bez jakiejkolwiek szkody dla środowiska.

Który z naszych pomysłów najbardziej przypadł Ci do gustu? A może lektura zainspirowała Cię do poszukiwań kolejnych ekologicznych zamienników przedmiotów codziennego użytku? Gorąco zachęcamy do własnych inicjatyw w tym zakresie!

Zobacz także