Eko majówka – grilluj w zgodzie z naturą
Weekend majowy przed nami! Korzystaj do woli z wolnego czasu i uroków natury – oczywiście w stylu eko, z zastosowaniem naszych praktycznych porad.
Grill w stylu eko
Niezależnie od tego, gdzie spędzamy majówkę – na wyjeździe, w domu czy na działce – nie ulega wątpliwości: bez przynajmniej jednego grilla długi weekend będzie nieważny! W organizacji barbecue warto kierować się kilkoma zasadami, które pomogą Ci ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko do minimum.
Jak wybrać grill przyjazny dla środowiska?
Planujesz zakup nowego grilla na nadchodzący sezon? Zastanów się nad modelem elektrycznym lub gazowym, które dla atmosfery są znacznie korzystniejsze, niż tradycyjne paleniska. Aby dodatkowo zmniejszyć pobór paliwa i ilość produktów spalania, warto wybrać grill z pokrywą. Kopuła zatrzymuje ciepło wewnątrz urządzenia, co skraca czas obróbki termicznej i tym samym redukuje zużycie prądu czy gazu.
Jeśli nie wyobrażasz sobie potraw z grilla bez charakterystycznego dymnego aromatu, nie musisz rezygnować z tradycyjnego rusztu opalanego ogniem. Postaw wówczas na węgiel drzewny lub kamienny o czystym składzie; zwróć uwagę na właściwości podpałki – nie używaj w tym celu płynnych preparatów, zadrukowanych gazet, lakierowanych desek ani wyrobów drewnopodobnych, które przy spalaniu uwalniają do atmosfery sporo szkodliwych substancji. Wybierz podpałkę z drewna drzew liściastych, nasączoną naturalnym olejem.
Aluminiowe tacki do grillowania lepiej zastąpić wielorazowym rusztem z tzw. zimną rączką – jednorazowy koszt kilkudziesięciu złotych zwróci się bardzo szybko.
Ekologiczne naczynia jednorazowe
Zapomnij o plastikowych talerzykach, sztućcach i kubeczkach. W sklepach znajdziesz wiele jednorazowych naczyń z biodegradowalnych materiałów – papieru, bambusa, liści palmowych, a nawet jadalne talerze z otrębów. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy wariant, pamiętaj, że do kontenera na papier można wyrzucać tylko suche, niezatłuszczone talerzyki. Te, które nie spełniają wymienionych warunków, należy wyrzucić razem z odpadami bio lub po prostu spalić.
Zielone menu na grilla też oże być pyszne!
Zielone menu na grilla
Ci, którzy w trosce o środowisko postanawiają ograniczyć ilość spożywanego mięsa, mają do wyboru całkiem pokaźne menu. Na ruszt można wrzucić dowolne warzywa przekrojone na pół lub w formie szaszłyków, tofu zamarynowane w sosie sojowym i ulubionych przyprawach, pieczywo, a nawet owoce – skarmelizowany banan, ananas lub brzoskwinia to wykwintny, oryginalny deser.
Amatorom mięsa polecamy chudsze kąski, np. drób i ryby, polędwiczki i szynkę wieprzową, wołowinę stekową. Tłuszcz kapiący na rozżarzone węgle wydziela bowiem toksyczne substancje, które ulatniają się do atmosfery i osiadają na jedzeniu. Mięso należy także zdejmować z grilla odpowiednio wcześnie, przed zwęgleniem na ciemny kolor – na tym etapie zaczynają wydzielać się substancje rakotwórcze.
Segregacja śmieci na plenerowej imprezie
Upewnij się, że jesteście zaopatrzeni w wystarczającą liczbę worków na śmieci: osobno należy segregować plastik i metal, szkło, papier, resztki jedzenia (uwaga – bez odpadków mięsnych!), popiół i odpady zmieszane. Choć węgiel jest produktem organicznym, nie wolno porzucać go w losowym miejscu z nadzieją, że „się rozłoży”; jego miejsce jest w kontenerze na odpady zmieszane. Pamiętaj o jednej, podstawowej zasadzie pobytu w plenerze: pozostaw miejsce pobytu w takim stanie, w jakim je zastałeś. Tak prosto, a tak skutecznie!