kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Ograniczamy plastik – 7 sposobów do wdrożenia od dziś

Ograniczamy plastik – 7 sposobów do wdrożenia od dziś

Bawełniana torba na zakupy, woreczki na warzywa i owoce, własny kubek na kawę… Co dalej? Sposobów na ograniczanie plastiku jest mnóstwo – sprawdź kolejną porcję naszych podpowiedzi!

Ekologiczne gąbki

W sklepach znajdziesz mnóstwo ekologicznych zamienników tradycyjnych gąbek, zarówno tych kąpielowych, jak i do mycia naczyń. W łazience możesz korzystać z naturalnych gąbek roślinnych, np. trukwa lub konjac, albo ekologicznych myjek produkowanych np. z kokosa czy włókien konopnych.

Naczynia dobrze jest myć wielorazowym zmywakiem z silikonu – jedna sztuka starczy na bardzo długo, a ponadto jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w sterylnej czystości.

Kosmetyki bez mikroplastiku

Nawet, jeśli konsystencja żelu pod prysznic czy mydła wydaje Ci się idealnie gładka, preparat może zawierać mikroplastik – mikroskopijne cząsteczki, niemożliwe do odfiltrowania przez oczyszczalnie ścieków. Kiedy używasz kosmetyków z zawartością mikroplastiku, przy każdym zmyciu piany odprowadzasz kolejną jego porcję do kanalizacji, a dalej do obiegu wody, także pitnej. Rada? Uważnie studiuj etykiety produktów – wybieraj te z informacją „bez mikroplastiku”.

Bambusowa szczoteczka do zębów

Aby zachować należyty poziom higieny, szczoteczkę do zębów należy wymieniać co najmniej raz na 3 miesiące. Oznacza to regularną produkcję plastikowych odpadków. Aby ją ograniczyć, można zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną i wymieniać jedynie końcówki; my jednak proponujemy Ci szczoteczki bambusowe, w 100% biodegradowalne i przyjazne dla środowiska, niewymagające zużycia prądu.

Wielorazowe sztućce

Kiedyś znane głównie jako element turystycznego bagażu, dziś coraz częściej widywane w codziennych zastosowaniach: nawet plastikowy „niezbędnik” będzie tu lepszym wyborem, jeśli będziesz używać go w każdej sytuacji, gdy jako alternatywa pozostanie Ci tradycyjny widelczyk z tworzywa sztucznego. Jeszcze korzystniejszym rozwiązaniem jest komplet wielorazowych sztućców z drewna lub stali.

Woskowijki do pakowania żywności

Wielorazowe lunchboxy w zastępstwie papieru śniadaniowego i folii aluminiowej to już powoli standard. Nieco mniejszą popularnością cieszą się woskowijki, które zasługują na szerszą uwagę, bo praktycznością dorównują pudełkom. Bawełniane ściereczki pokryte wodoodporną warstwą wosku świetnie sprawdzają się do pakowania kanapek lub owoców na wynos, a także w domu, skutecznie chroniąc sery, wędliny czy napoczęte warzywa przed wysychaniem.

Drewniane wieszaki na ubrania

Wieszaki wydają się być sprzętem o długiej żywotności, ale plastikowe – zwłaszcza te mniej sztywne – służą nieco krócej: łatwo je złamać, odkształcić, a wówczas trzeba wymienić na nowe. Znacznie lepsze, bo bardziej trwałe, estetyczne i ekologiczne są wieszaki drewniane. Ich ceny nie przewyższają znacznie swoich plastikowych odpowiedników, a funkcjonalnością i pozytywnym wpływem na środowisko zdecydowanie z nimi wygrywają.

Ekologiczne metody parzenia kawy

O kawie pisaliśmy już kilka razy, zawsze jednak w kontekście jedno- i wielorazowych kubków. Plastik możesz jednak ograniczyć także na etapie parzenia napoju. Szczególnie dużo odpadów generują ekspresy kapsułkowe; tymczasem istnieje wiele metod, które nie tylko są korzystne dla środowiska, ale dają także lepsze efekty smakowe. Ekspres ciśnieniowy lub przelewowy, dla oszczędzających miejsce – drip, aeropress lub kawiarka; niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz – do wyrzucenia masz tylko fusy i ewentualnie papierowy filtr.

Zobacz także