kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Domowa aromaterapia - naturalne sposoby na piękny zapach w mieszkaniu

Domowa aromaterapia - naturalne sposoby na piękny zapach w mieszkaniu

Piękny zapach w mieszkaniu niezawodnie poprawia nastrój, sprzyja relaksowi i zdrowemu wypoczynkowi, pobudza wyobraźnię i przywołuje związane ze sobą miłe wspomnienia. Jak w naturalny sposób wypełnić mieszkanie przyjemną wonią?

Aromaterapia - relaks dla ciała i ducha

Dobroczynne właściwości aromaterapii znane są od tysiącleci - w medycynie naturalnej olejki eteryczne i inne substancje zapachowe były szeroko wykorzystywane w terapii różnorodnych dolegliwości. Dziś aromaterapia pomaga nam radzić sobie ze stresem, napięciem nerwowym i problemami ze snem, bywa także skutecznym środkiem zaradczym na zatkany nos i dyskomfort spowodowany infekcjami dróg oddechowych. Pięknymi aromatami otaczamy się także w celu poprawy nastroju: przebywanie we wnętrzu otulonym miłym zapachem jest prawdziwą przyjemnością.

Olejki eteryczne czy zapachowe?

W sklepach znajdziemy wiele olejków do używania w kominkach lub dyfuzorach zapachowych. Podczas zakupów pamiętaj o tym, by stawiać na olejki eteryczne - w przeciwieństwie do mikstur określanych nazwą handlową “olejki zapachowe” są one w pełni naturalne, nie zawierają sztucznych dodatków, a oprócz pięknego zapachu możesz liczyć na ich właściwości lecznicze.

Olejek lawendowy to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych

Olejek lawendowy to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych

Wybór konkretnego zapachu jest oczywiście kwestią gustu: jeśli szukasz jednak olejku o określonym działaniu, przygotowaliśmy dla Ciebie krótką charakterystykę najpopularniejszych aromatów i ich właściwości.

  • Zapachy z grupy kwiatowej (lawenda, róża, jaśmin, bergamotka) koją nerwy i łagodzą napięcie nerwowe.
  • Zapachy cytrusowe (limonka, cytryna, pomarańcza) dodają energii i pozytywnie wpływają na nastrój.
  • Zapachy leśne (sosna, jodła, eukaliptus, drzewo herbaciane) odświeżają powietrze, kreując we wnętrzu korzystny mikroklimat.
  • Zapachy orientalne (mirra, paczula, drzewo sandałowe) odprężają i łagodnie pobudzają zmysły.

Innym popularnym nośnikiem pięknego zapachu we wnętrzu są świece zapachowe. Najbardziej korzystnym wyborem - zarówno pod względem zdrowotnym, jak i ekologicznym - są produkty wykonane z naturalnych tworzyw: wosku pszczelego lub sojowego. Świece parafinowe, popularne ze względu na niską cenę, podczas spalania uwalniają do atmosfery szkodliwe substancje, zwiększają także zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu.

Świece z naturalnego wosku są lepszym wyborem niż świece parafinowe

Świece z naturalnego wosku są lepszym wyborem niż świece parafinowe

Warto zwrócić uwagę także na opakowanie świecy: zamiast plastiku stawiaj na szkło lub ceramikę. We wnętrzach świetnie prezentują się ręcznie wykonane świece less waste, w których wosk wlany został do nieużywanych filiżanek, kubków, ozdobnych miseczek czy popielniczek. Taką świecę kupisz na targach rzemiosła lub na internetowych stronach twórców; możesz także wykonać ją samodzielnie, korzystając z naszego poradnika: Jak zrobić świecę DIY?

Naturalne sposoby na przyjemny zapach w mieszkaniu

Nasze triki pomogą Ci cieszyć się świeżym, miłym zapachem w domu przez cały czas. Wiele z wykorzystywanych w tym celu produktów z dużą dozą prawdopodobieństwa masz już w domu!

  • Wysuszone fusy z kawy i herbaty doskonale sprawdzają się w neutralizacji zapachów pleśni i stęchlizny: wystarczy rozłożyć je na blasze i schować w mocno rozgrzanym piekarniku na kilka minut, a następnie przesypać do otwartego słoika lub tkaninowego woreczka i umieścić w pożądanym miejscu.
  • Ścinki bawełnianych, lnianych lub muślinowych tkanin przydadzą ci się do wykonania woreczków zapachowych: umieść na środku materiału garść ziaren ryżu z dodatkiem kilku kropel olejku, zwiąż szczelnie krawędzie u góry i włóż woreczek do szafy lub szufladzy z bielizną.
  • Wpuść kilka kropel cytrynowego, miętowego lub eukaliptusowego olejku eterycznego do worka odkurzacza: świeży aromat wypełni każde sprzątane pomieszczenie.
  • Zagotuj w garnku wodę z dodatkiem łyżki octu jabłkowego, plastrów jabłka, laski cynamonu i odrobiny gałki muszkatołowej. Trzymaj napar na małym ogniu, aż kuchnia - a jeśli otworzysz drzwi, także inne pomieszczenia - wypełni się zapachem domowej szarlotki.


Zobacz także