Ekologiczna wielkanoc – świąteczne dekoracje DIY
Wiosenne święta coraz bliżej! Przygotuj dom na Wielkanoc, korzystając z darów budzącej się do życia natury: ekologiczne dekoracje świąteczne wprawią Was w uroczysty, radosny nastrój, a ich wykonanie będzie w pełni przyjazne dla środowiska.
Naturalne barwniki do pisanek
Chemiczne farbki i pisaki, foliowe naklejki nie będą Ci już potrzebne. Wszystko, co przydatne do wykonania pięknych, oryginalnych i przyjaznych środowisku pisanek znajdziesz w naturze. Zacznijmy od naturalnych barwników – wywar z łupin cebuli zabarwi skorupki jajek na ciepłe odcienie rudości i brązu, wywar z buraków nada im pięknego bordowego koloru, a kurkuma – intensywnej, iście wielkanocnej żółci. Jeśli marzą Ci się pisanki w odcieniu wiosennego nieba, zanurz jajka w wywarze z czerwonej kapusty, barwiącym skorupki na niebiesko.
Roślinne barwniki umożliwiają uzyskanie głębokich, intensywnych kolorów pisanek
Jaja należy gotować w przygotowanym wcześniej wywarze przez około 15 minut, a następnie trzymać je w płynie aż do osiągnięcia zadowalającego efektu – im dłuższy czas farbowania, tym bardziej intensywny kolor uzyskasz.
Techniki dekoracyjne
Tak przygotowane kraszanki już w tym momencie stanowią piękną ozdobę wielkanocnego stołu. Jeśli chcesz dodatkowo je ozdobić i lubisz prace manualne, możesz nanieść na nie wzory techniką wydrapywania, korzystając z grubej igły lub nożyka ze spiczastym czubkiem. Wydrapane desenie przypominają wizualnie delikatne koronki, a udekorowane w ten sposób pisanki przykuwają wzrok od pierwszych chwil.
Mniej popularnym, lecz bardzo ciekawym sposobem zdobienia pisanek jest obtaczanie ich w soli lub cukrze, które stworzą na powierzchni ciekawą, przestrzenną teksturę. Taką skorupką można pokryć całe jajko lub wykonać za jej pomocą wzorki: wystarczy posmarować wybrane miejsca klejem, obtoczyć jajko w cukrze lub soli i zaczekać do wyschnięcia.
Roślinne dekoracje na Wielkanoc
Święta wielkanocne to celebracja życia – przyroda budzi się z zimowego snu, a wiosna zazielenia drzewa, łąki i trawniki. Nic nie podkreśli charakteru tego wyjątkowego okresu równie trafnie, jak dekoracje ze świeżych roślin. Niektóre z nich stanowią zresztą integralną część wielkanocnej tradycji. Świąteczny tydzień rozpoczyna się święceniem palm z trzciny, gałązek wierzby i kwiatów; soczyście zielone gałązki bukszpanu służą do dekoracji koszyków ze święconką, wykonywania wielkanocnych wieńców i stroików.
Gałązki bukszpanu to tradycyjna wielkanocna dekoracja
Aby ciekawie wyeksponować pisanki, przygotuj dla nich „trawnik” z kiełków rzeżuchy: na 5-7 dni przed Wielkanocą wyłóż talerz lub półmisek zmoczoną watą i wysiej gęsto nasiona. Przez kolejne dni utrzymuj wilgotność podłoża; do niedzieli wielkanocnej kiełki pięknie się zazielenią i będzie można ułożyć na nich udekorowane wcześniej jaja.
Tradycyjnym symbolem wiosny są bazie kotki, czyli kwiatostany wierzby zakwitające od końcówki lutego do kwietnia. Biało-brązowe gałązki pięknie wyglądają w połączeniu z bukszpanem – zarówno w formie wieńca, jak i ozdobnej wiązanki na świątecznym stole. Inne popularne wiosenne kwiaty to narcyzy i żonkile w odcieniach słonecznej żółci. Jeśli znajdziesz je na bazarku lub w kwiaciarni, koniecznie zaopatrz się w spory bukiet, by cieszyć się ich pięknem i świeżym zapachem.