kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

4 akcje w duchu Zero Waste, w których warto wziąć udział

4 akcje w duchu Zero Waste, w których warto wziąć udział

Znajomość dobrych praktyk związanych z Zero Waste sukcesywnie rośnie, a różnorodne inicjatywy społeczne organizowane przez członków ruchu znacznie się do tego przyczyniają. Poznaj 4 akcje Zero Waste, do których możesz dołączyć choćby dziś!

Z Własnym Kubkiem

Chyba każdy z nas zna ten widok: opróżnione jednorazowe kubki po kawie i innych gorących napojach – zarówno te z logo modnych sieciówek, jak i stacji benzynowych – przepełniają kosze na śmieci i niekontrolowanie fruwają po ulicach. Można oczywiście zaparzyć kawę w domu i zabrać ją ze sobą w termicznym kubku, ale jeśli przepadasz za profesjonalnie zrobionym latte czy cappuccino, wcale nie musisz wybierać między ekologią a przyjemnością. Weź ten sam kubek i poproś w lokalu o nalanie napoju bezpośrednio do niego!

Ogólnopolska akcja Z Własnym Kubkiem zrzesza punkty gastronomiczne, które oferują tę usługę; warto wspomnieć, że często odliczają przy tym cenę opakowania na wynos od rachunku. Lokale uczestniczące w akcji pod egidą Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste działają w wielu miejscowościach; na stronie i Facebookowym profilu stowarzyszenia sprawdzisz, do których z nich masz najbliżej.

 Bookcrossing

Choć e-booki cieszą się coraz większą popularnością, wielu z nas wciąż nie wyobraża sobie życia bez zapachu papieru i szelestu kartek czytanych książek. Nie ma w tym oczywiście nic złego – do momentu, w którym stos nietrafionych lub zdezaktualizowanych tomów nie trafia na śmietnik. A gdyby tak nie wyrzucać ich, tylko… uwolnić? Założenie to realizuje bookcrossing, czyli wymiana przeczytanych książek między nieznajomymi.

Mechanizm bookcrossingu jest prosty – uczestnicy akcji rejestrują swoje książki w dedykowanej bazie online, a następnie zostawiają je w wyznaczonych punktach: kawiarniach, bibliotekach, uczelniach, instytucjach kulturalnych i innych. Każda kolejna osoba, która przejmie książkę, rejestruje jej odbiór w serwisie. Dzięki temu właściciel może przez cały czas śledzić jej drogę. W polskiej bazie bookcrossingu widnieje już ponad 300 tysięcy tytułów – ciekawych lektur starczy dla wszystkich!

Lodówka Społeczna

O tym, jak dużym problemem jest obecnie marnowanie żywności, nie musimy przekonywać nikogo zainteresowanego tematem zero waste. Szerzej pisaliśmy już o tym, jak nie marnować jedzenia na co dzień, podczas gotowania i zakupów. Dziś mamy dla Was sposób na uratowanie zalegających nadwyżek produktów spożywczych: to Lodówki Społeczne, czyli przeszklone witryny chłodnicze stojące w ogólnodostępnych miejscach. Jeśli dysponujesz nadmiarem żywności i wiesz, że nie zdążysz jej zużyć, po prostu wstaw ją do najbliższej Lodówki (listę punktów znajdziesz tutaj) – dzięki temu skorzystają z niej potrzebujący.

Kawiarenka naprawcza

Elektronika, sprzęty AGD, ubrania, buty, skórzane akcesoria… Producenci oferują nam coraz większy wybór coraz tańszych przedmiotów. Niestety, parafrazując hasło z popularnego virala – „dużo i tanio nie będzie dobrze”; jakość większości z nich pozostawia sporo do życzenia. Nowo zakupione rzeczy szybko się psują, a my – przyzwyczajeni do niskich cen i pogoni za nowinkami, a także permanentnego braku czasu – wolimy je wyrzucać, niż naprawiać. Może się wydawać, że kilka pojedynczych zakupów nie ma żadnego znaczenia, ale pojedyncze działania składają się na ogólny trend. Stąd już prosta droga do nadprodukcji śmieci, marnowania zasobów i nieetycznej masowej produkcji ukierunkowanej wyłącznie na pomnażanie zysku.

Czy możemy coś zrobić, by temu zaradzić? Oczywiście, nie zmienimy świata w pojedynkę. Warto jednak pamiętać, że kropla drąży skałę: każda inicjatywa, która choć w najmniejszym stopniu przyczynia się do ograniczenia zbędnej konsumpcji i daje dobry przykład, jest efektywna i godna kontynuacji.

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste edukuje w zakresie renowacji uszkodzonych przedmiotów poprzez cykl warsztatów Kawiarenka Naprawcza. Podczas spotkań każdy może bezpłatnie oddać zepsute rzeczy w ręce fachowców, którzy tchną w nie nowe życie, a także podpatrzeć, jak naprawiać drobne usterki na własną rękę. Impreza organizowana w gronie lokalnej społeczności jest także świetną okazją, by zawrzeć nowe znajomości wśród bliższych i dalszych sąsiadów.

Dotychczasowe edycje Kawiarenki Naprawczej zorganizowane w Warszawie zdobyły sobie dużą popularność wśród mieszkańców stolicy – jesteśmy pewni, że inicjatywa zagości wkrótce w innych miastach!

 

Zobacz także