kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Praktyczny poradnik oszczędzania wody

Praktyczny poradnik oszczędzania wody

Choć woda pokrywa aż 70% powierzchni Ziemi, większość z niej nie nadaje się do użytku przez człowieka ze względu na wysoki poziom zasolenia. Zasoby wody słodkiej są znacznie mniejsze i ciągle topnieją. Czy możemy coś zrobić, by choć w najmniejszym stopniu zatrzymać ten proces? Tak, i to całkiem sporo: poznaj nasze sposoby na oszczędzanie wody w domowym gospodarstwie.


Dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne?

Woda w kranach i sklepowe półki pełne butelkowanej „mineralki” to dla nas oczywistość. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której wody miałoby zabraknąć, jednak fakty burzą tę pewność: zasoby H2O maleją w niepokojącym tempie. Jak myślisz, który kraj dysponuje większą ilością wody – Polska czy Egipt? Wszystko wskazywałoby na gorący, afrykański kraj, prawda? Niestety nie.

Polska zalicza się do grupy krajów o ubogich zasobach wodnych, a wśród członków Unii Europejskiej regularnie plasuje się pod tym względem pod koniec rankingów. Choć incydenty takie, jak zeszłoroczna kilkudniowa przerwa w dostawach wody na terenie Skierniewic wciąż jeszcze zdarzają się sporadycznie, nie ulega wątpliwości, że życiodajny płyn staje się powoli dobrem luksusowym.

Aby temu zaradzić, potrzeba oczywiście rozwiązań systemowych. Każdy z nas może jednak przyczynić się do zachowania zasobów wodnych, wprowadzając w codziennym życiu kilka drobnych zmian. Żadna z nich nie wymaga wielkiego wysiłku ani nakładów finansowych – co więcej, niektóre nasze wskazówki pozwolą Ci zaoszczędzić także pieniądze!

Jak oszczędzać wodę w łazience?

Napraw cieknące krany i rezerwuary

Uporczywy dźwięk kapiącej lub cierpiącej wody może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej spokojną osobę, a to dopiero początek niedogodności związanych z nieszczelnymi sanitariatami. Choć może się wydawać, że przez niedokręcony kran lub spłuczkę uciekają zaledwie pojedyncze krople wody, w skali roku strata ta może sięgać nawet kilku lub kilkunastu tysięcy litrów! Nie zaczniesz oszczędzać wody, jeśli nie wyeliminujesz tych usterek: kontrola stanu i ewentualna naprawa sprzętów łazienkowych to pierwsze działanie, które powinieneś podjąć w tym celu.

Zakręcaj krany, jeśli nie potrzebujesz wody

Jeśli szczotkujesz zęby lub golisz się w akompaniamencie szumu odkręconego kranu, jak najszybciej pozbądź się tego nawyku. Używaj wody tylko wtedy, gdy jest ona niezbędna, np. podczas płukania ust czy mycia twarzy. Zasada ta dotyczy także mycia rąk; według obecnych zaleceń sanitarnych powinno się przeznaczać na tę czynność co najmniej 20-30 sekund, lecz woda nie musi płynąć przez cały ten czas. Zakręć kran zaraz po spienieniu mydła i odblokuj go dopiero przy spłukiwaniu.

Korzystaj z urządzeń oszczędzających wodę

Skoro o kranach mowa – najwięcej zaoszczędzisz używając tych jednouchwytowych. Aby wyregulować temperaturę wody za pomocą kranu dwuuchwytowego, musisz odkręcić oba kurki, a cała operacja trwa dłużej. W efekcie różnica między zużyciem wody dla obu typów wynosi nawet 30-40%!

Przy instalacji spłuczki najlepiej wybrać model z dodatkową możliwością mniejszego spłukiwania wody. Na kranach i bateriach warto zamontować perlatory – przyrządy w formie niewielkich sitek, które napowietrzają płynącą wodę, co w efekcie pozwala zużywać jej mniej. Perlator przyda się także w kuchni, do której przeniesiemy się w kolejnych akapitach.

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Nie marnuj wody przy codziennych zajęciach

Wystarczy większa uważność i zmiana kilku nawyków, by woda przestała Ci przeciekać przez palce – dosłownie i w przenośni. Na początek przestań zmywać naczynia pod bieżącą wodą. Zafunduj sobie zmywarkę – zakup zwróci Ci się szybciej, niż myślisz! Jeśli wolisz tradycyjne metody, napełnij 2 miski lub komory zlewu i zmywaj w kolejności od najmniej do najbardziej zabrudzonych naczyń. Nie używaj wody do rozmrażania jedzenia, napełniaj garnki tylko do przykrycia gotowanej żywności. Ryż, kasze i strączki płucz w misce i odsączaj na sitku.

Rozsądnie korzystaj z urządzeń AGD

Zarówno wspomniana zmywarka, jak i pralka pozwalają zaoszczędzić wodę, ale pod warunkiem, że nie będziesz ich nadużywać. Nie uruchamiaj sprzętów, dopóki nie napełnisz ich w całości, a przy wyborze programów stawiaj na te z oznaczeniem ECO.

Ogranicz mięso w diecie

Wiemy, że nie jest to propozycja dla każdego, jednak warto choć uświadomić sobie zależność między masową hodowlą zwierząt rzeźnych a zużyciem wody. Produkcja żywności pochłania jej ogromne zasoby, i to nie tylko w ściśle spożywczych zastosowaniach: uprawy trzeba podlewać, zwierzęta karmić i poić, a fermy i hale fabryczne – dokładnie sprzątać.

Przy produkcji mięsa zużywa się zdecydowanie najwięcej wody w porównaniu do innych produktów spożywczych, a ograniczenie jego konsumpcji naturalnie pomaga ją zaoszczędzić. Liczą się nawet małe kroki – zacznij od zmniejszenia porcji mięsa na talerzach lub postaraj się jeść wegetariańsko przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu.

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Zbieraj deszczówkę

W ciągu jednego deszczowego dnia właściciele domów jednorodzinnych mogą pozyskać nawet kilkadziesiąt litrów wody, która świetnie sprawdza się np. do podlewania upraw czy mycia samochodu. Sam proces zbierania deszczówki jest banalnie prosty: wystarczy Ci odpowiednio dobrany zbiornik podstawiany pod rynną, najlepiej wyposażony w pokrywę chroniącą zebraną wodę przed zanieczyszczeniem.

Ekonomicznie podlewaj ogród

Wykorzystanie deszczówki to pierwszy ze sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz co najmniej kilka litrów wody na każdym podlewaniu. Doskonałe efekty przynosi tu ograniczenie zużycia wody z wodociągu. O ile tylko to możliwe, przerzuć się na podlewanie ręczne: stare, dobre konewki lub wiaderka spełniają swoje zadanie równie dobrze, jak wąż, przy znacznie niższym zużyciu wody.

Kolejną kwestią jest rozmieszczenie podlewanych roślin – warto grupować je tak, by gatunki wymagające podobnego poziomu nawodnienia znajdowały się możliwie blisko siebie. Równie istotne znaczenie ma położenie zraszaczy używanych do podlewania trawnika: zwróć uwagę na to, czy zasięg poszczególnych dysz nie pokrywa się ze sobą nawzajem.

Co dalej?

Nasze zestawienie nie wyczerpuje tematu, a podane wskazówki mogą stać się dla Ciebie inspiracją do opracowania kolejnych sposobów na oszczędzanie wody. Warto sukcesywnie je wdrażać, by cieszyć się zasobniejszym portfelem i dołożyć swoją cegiełkę do wspólnego dobra!  

Zobacz także