kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Recykling się opłaca

Recykling się opłaca

Recykling to same korzyści: pozwala oszczędzać ograniczone zasoby naturalne, zmniejsza zanieczyszczenie środowiska oraz ilość wysypisk. Tymczasem w Polsce recyklingowi poddawanych jest obecnie ok. 26% odpadów komunalnych. Reszta trafia na wysypiska, jest przekształcana biologicznie lub termicznie. W ramach naszej akcji „Recykling się opłaca” udowodnimy Wam, że warto segregować śmieci i poddawać je przetworzeniu! Mamy nadzieję, że do nas dołączycie.

Dlaczego recykling się opłaca?  

Powodów, dla których warto wybierać produkty w opakowaniach, które mogą zostać przetworzone i segregować odpady, by następnie zostały one ponownie wykorzystane, jest co najmniej kilka.

Oszczędność zasobów naturalnych

Recykling to przede wszystkim troska o zasoby naturalne: drzewa, wodę, ropę naftową, piasek, dolomit czy złoża boksytu, które się nie odnawiają. I tak:

  • 59 kg makulatury ratuje 1 drzewo 
  • 1 tona aluminium oszczędza 4 t boksytu i 700 kg ropy naftowej 
  • 1 szklana butelka oszczędza energię, jaka potrzebna jest do pracy żarówki przez 4 godziny
  • 1 kg butelek PET oszczędza 1,9 kg ropy naftowej

Dzięki recyklingowi odpady mogą stać się wartościowym surowcem. Najlepszym przykładem plastikowe butelki na napoje - 35 butelek PET to nowy polar.
Warto przy tym pamiętać, że niektóre z odpadów (szkło, aluminium) można przetwarzać nieskończoną ilość razy.  

Ochrona środowiska

Zacznijmy od kwestii najbardziej oczywistej: recykling to przede wszystkim znacznie mniej odpadów trafiających na wysypiska i co za tym idzie – mniejsze zagrożenie dla gleb czy wód gruntowych.
Po drugie, recykling surowców to w porównaniu z ich produkcją ze złóż znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń (recykling aluminium ogranicza zanieczyszczenie wody aż o 97% oraz zmniejsza emisję trujących gazów aż o 95%) oraz ograniczenie zużycia energii. 

Oszczędność pieniędzy

Segregowanie odpadów dla każdego mieszkańca wiąże się z niższymi kosztami aniżeli oddawanie odpadów niesegregowanych. To jednak nie wszystko. Zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowisko to niższe koszty utrzymania wysypisk (w szczególności niższe koszty ograniczania ich wpływu na środowisko i rekultywacji).

Segregacja makulatury

Segregacja makulatury

Recykling w Polsce 

Choć w ciągu ostatniej dekady wskaźnik recyklingu w Polsce wyraźnie się zwiększył (z ok. 15% w 2010 roku do ok. 26% w 2020 roku), do ponownego przetworzenia nadal trafia tylko ¼ wszystkich odpadów komunalnych. To wynik, który nie napawa optymizmem, zwłaszcza że według unijnych wytycznych już w 2025 roku poziom recyklingu w naszym kraju powinien osiągnąć minimum 55%, a w 2030 – aż 60%!

Tak niski poziom recyklingu wcale nie wiąże się z produkcją szczególnie wysokiej liczby odpadów. Na tle Unii Europejskiej w tym względzie nie wypadamy bowiem źle. Podczas gdy statystyczny Polak produkuje rocznie ok. 340 kg odpadów komunalnych, Europejczyk wytwarza ich ok. 500 kg. Na liczbę tę pracują zwłaszcza Duńczycy – w Danii na jednego mieszkańca rocznie przypada ok. 840 kg śmieci! 

Mówiąc o recyklingu w Polsce warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, mianowicie zmianę w sposobie zagospodarowania odpadów. W 2010 roku ponad 70% odpadów trafiało na składowiska. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej – na wysypiska oddawanych jest ok. 40% odpadów. Reszta poddawana jest recyklingowi (ok. 26%), biologicznym procesom przetwarzania (ok. 12%) i przekształceniu termicznemu (ok. 21%). 

Recykling – co Ty możesz zrobić?

O recyklingu warto myśleć w znacznie szerszym kontekście niż tylko segregacja śmieci i przetwarzanie tych frakcji, które przetworzyć można. Każdy z nas może się bowiem włączyć w proces ograniczania ilości odpadów, zmniejszania zużycia zasobów, ochrony środowiska przed zanieczyszczeniem.

1. Kupuj odpowiedzialnie 

Na zakupy zabieraj torbę wielorazowego użytku. Nie pakuj owoców, warzyw i innych produktów do jednorazówek. Unikaj też produktów nadmiernie zapakowanych (zamiast 6 butelek wody spiętych folią możesz kupić jedną 5-litrową) czy w opakowaniach, których nie da się przetworzyć. I sprawa ostatnia – zabieraj ze sobą listę i kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, bo w Polsce marnuje się bardzo dużo żywności.

2. Segreguj odpady

Segreguj odpady według wytycznych. Jeśli masz ogród, kompostuj odpady biodegradowalne, gdyż mogą Ci one posłużyć jako nawóz dla roślin. Pamiętaj, by odpady niebezpieczne oddawać do punktów selektywnej zbiórki odpadów.

3. Naprawiaj 

Żyjemy w czasach konsumowania. Fast foodów i fast fashion. Wszystko to sprawia, że nastawiamy się na ilość, nowość, a nie na jakość i wytrzymałość. Warto to zmienić, choćby na przykładzie mody. Jak? Wybieraj ubrania o ponadczasowych krojach, wykonane z materiałów dobrej jakości, które przetrwają dłużej niż sezon i będą pasowały do wszystkiego.

Recykling się opłaca – dołącz do nas!

By przekonać Cię do tego, że recykling się opłaca, w lutym i marcu przygotowaliśmy dla Ciebie szereg niespodzianek!

Po pierwsze, wspólnie z blogerami, którzy od lat zajmują się tematami eko, będziemy edukować, inspirować i dawać dobry przykład. 

Po drugie, zaprosimy Cię na specjalne warsztaty online, na których dowiesz się, jak może wyglądać recykling w praktyce. 

Po trzecie, przygotujemy konkurs z fajnymi nagrodami. 

 Zapraszamy! 

Zobacz także