kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Oszczędzamy: 7 prostych sposobów na obniżenie kosztów energii

Oszczędzamy: 7 prostych sposobów na obniżenie kosztów energii

Zadbaj o domowy budżet i kondycję środowiska: choć obecne koszty poboru energii mogą przyprawić o ból głowy, istnieje wiele prostych sposobów na redukcję zużycia prądu, gazu i paliwa, które każdy z nas może wdrożyć we własnym otoczeniu. Sprawdź, jakie dobre praktyki w tym obszarze są szczególnie godne uwagi!

Oszczędzaj światło

Oszczędzanie energii elektrycznej zacznij od wymiany żarówek w lampach na modele energooszczędne - to niewielki wydatek, który zwróci Ci się w krótkim czasie. Pamiętaj także o gaszeniu światła za każdym razem, gdy w danym pomieszczeniu nikogo nie ma. 

Utrzymuj sprzęty domowe w czystości

Lód na ściankach lodówki, warstwa kurzu na powierzchni żarówek, zatkany wentylator laptopa - wszystko to wymusza wyższy pobór energii do prawidłowego działania danych sprzętów. Regularne sprzątanie i konserwacja pozwoli Ci zaoszczędzić prąd i utrzymać sprawność urządzeń przez dłuższy czas.

Regularne rozmrażanie i mycie lodówki sprzyja oszczędności prądu

Regularne rozmrażanie i mycie lodówki sprzyja oszczędności prądu

Wyłączaj nieużywane urządzenia z sieci

I to nie tylko przed dłuższym wyjazdem - wtyczki z gniazdek warto wyciągać zawsze, gdy nie korzystasz z danego sprzętu. Pamiętaj również o niepozostawianiu urządzeń RTV w trybie gotowości. Aby ułatwić sobie to zadanie, najwygodniej jest podpiąć je do jednej wspólnej listwy zasilającej, którą w razie potrzeby uruchomisz lub wyłączysz jednym ruchem ręki.

Rozważnie korzystaj z kaloryferów

Wystarczy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o 1 stopień, by wyraźnie zaoszczędzić w perspektywie całego sezonu grzewczego bez znaczących ustępstw pod względem komfortu mieszkańców. Grzejniki warto całkowicie wyłączać przed wyjściem domowników do pracy i szkoły, a także na czas wietrzenia mieszkania.

Niższa temperatura wody do kąpieli przekłada się na niższe zużycie energii

Niższa temperatura wody do kąpieli przekłada się na niższe zużycie energii

Obniż temperaturę wody podczas kąpieli

Podobna zasada dotyczy kąpieli w wannie i pod prysznicem: delikatne obniżenie temperatury wody nie jest mocno odczuwalne, a jednocześnie umożliwia niższy pobór energii potrzebnej do jej ogrzania. Dodatkową motywacją może być tu fakt, że kąpiele w chłodniejszej wodzie są korzystne dla zdrowia.

Oszczędzaj gaz podczas gotowania

Jeśli korzystasz z kuchenki gazowej, dostosowuj wielkość palników i siłę płomienia do średnicy używanych garnków i patelni. Warto zaopatrzyć się także w piętrowy garnek do gotowania na parze, w którym można przygotować jednocześnie kilka produktów. Ryż i kasze wystarczy zagotować, a następnie wyłączyć palnik i pozostawić szczelnie przykryty garnek w ciepłym miejscu, aż ziarna wchłoną wodę i nabiorą miękkości.

Zamień telewizję i komputer na rodzinny spacer

Zamień telewizję i komputer na rodzinny spacer

Spędzaj więcej czasu offline

Przyjrzyj się bliżej sposobom, w jakie Ty i Twoja rodzina spędzacie wolny czas. Ile czasu pochłaniają Wam filmy, seriale, gry komputerowe i inne aktywności wymagające korzystania z urządzeń elektronicznych? Warto przynajmniej część z nich zamienić na rekreację na świeżym powietrzu: korzyści dla zdrowia i nastroju będą nie do przecenienia, a oszczędność energii i niższe rachunki za prąd dodatkowo pogłębią Wasze zadowolenie!


Zobacz także