Oszczędzamy: 7 prostych sposobów na obniżenie kosztów energii
Zadbaj o domowy budżet i kondycję środowiska: choć obecne koszty poboru energii mogą przyprawić o ból głowy, istnieje wiele prostych sposobów na redukcję zużycia prądu, gazu i paliwa, które każdy z nas może wdrożyć we własnym otoczeniu. Sprawdź, jakie dobre praktyki w tym obszarze są szczególnie godne uwagi!
Oszczędzaj światło
Oszczędzanie energii elektrycznej zacznij od wymiany żarówek w lampach na modele energooszczędne - to niewielki wydatek, który zwróci Ci się w krótkim czasie. Pamiętaj także o gaszeniu światła za każdym razem, gdy w danym pomieszczeniu nikogo nie ma.
Utrzymuj sprzęty domowe w czystości
Lód na ściankach lodówki, warstwa kurzu na powierzchni żarówek, zatkany wentylator laptopa - wszystko to wymusza wyższy pobór energii do prawidłowego działania danych sprzętów. Regularne sprzątanie i konserwacja pozwoli Ci zaoszczędzić prąd i utrzymać sprawność urządzeń przez dłuższy czas.
Regularne rozmrażanie i mycie lodówki sprzyja oszczędności prądu
Wyłączaj nieużywane urządzenia z sieci
I to nie tylko przed dłuższym wyjazdem - wtyczki z gniazdek warto wyciągać zawsze, gdy nie korzystasz z danego sprzętu. Pamiętaj również o niepozostawianiu urządzeń RTV w trybie gotowości. Aby ułatwić sobie to zadanie, najwygodniej jest podpiąć je do jednej wspólnej listwy zasilającej, którą w razie potrzeby uruchomisz lub wyłączysz jednym ruchem ręki.
Rozważnie korzystaj z kaloryferów
Wystarczy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o 1 stopień, by wyraźnie zaoszczędzić w perspektywie całego sezonu grzewczego bez znaczących ustępstw pod względem komfortu mieszkańców. Grzejniki warto całkowicie wyłączać przed wyjściem domowników do pracy i szkoły, a także na czas wietrzenia mieszkania.
Niższa temperatura wody do kąpieli przekłada się na niższe zużycie energii
Obniż temperaturę wody podczas kąpieli
Podobna zasada dotyczy kąpieli w wannie i pod prysznicem: delikatne obniżenie temperatury wody nie jest mocno odczuwalne, a jednocześnie umożliwia niższy pobór energii potrzebnej do jej ogrzania. Dodatkową motywacją może być tu fakt, że kąpiele w chłodniejszej wodzie są korzystne dla zdrowia.
Oszczędzaj gaz podczas gotowania
Jeśli korzystasz z kuchenki gazowej, dostosowuj wielkość palników i siłę płomienia do średnicy używanych garnków i patelni. Warto zaopatrzyć się także w piętrowy garnek do gotowania na parze, w którym można przygotować jednocześnie kilka produktów. Ryż i kasze wystarczy zagotować, a następnie wyłączyć palnik i pozostawić szczelnie przykryty garnek w ciepłym miejscu, aż ziarna wchłoną wodę i nabiorą miękkości.
Zamień telewizję i komputer na rodzinny spacer
Spędzaj więcej czasu offline
Przyjrzyj się bliżej sposobom, w jakie Ty i Twoja rodzina spędzacie wolny czas. Ile czasu pochłaniają Wam filmy, seriale, gry komputerowe i inne aktywności wymagające korzystania z urządzeń elektronicznych? Warto przynajmniej część z nich zamienić na rekreację na świeżym powietrzu: korzyści dla zdrowia i nastroju będą nie do przecenienia, a oszczędność energii i niższe rachunki za prąd dodatkowo pogłębią Wasze zadowolenie!