kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Listopad w ogrodzie – jak przygotować się do zimy?

Listopad w ogrodzie – jak przygotować się do zimy?

Wykorzystaj ostatnie dni złotej polskiej jesieni, by uporządkować ogród i przygotować go na nadejście zimy. Jakie prace ogrodnicze warto wykonać tuż przed opadami pierwszego śniegu?

Ogród w listopadzie – pożegnanie jesieni

Wystarczy rzut oka na listopadowy ogród, by przekonać się, że rośliny kończą okres wegetacji, a zwierzęta zapadają w sen zimowy lub przeniosły się do ciepłych krajów. Drzewa zrzuciły już zdecydowaną większość liści, śpiew ptaków ucichł; słońce ustępuje miejsca coraz częstszym opadom deszczu lub nawet deszczu ze śniegiem. W listopadzie normą są także nocne i poranne przymrozki. Dni stają się coraz krótsze – słońce wschodzi między 6:30 a 7:00, a za sprawą zmiany czasu już po 16:00 robi się ciemno.

Przyroda jest już gotowa na zimę: także dla Ciebie połowa listopada jest najlepszym momentem, by przeprowadzić ostatnie generalne porządki w ogrodzie.

Jak przygotować ogród na zimę?

Podstawowe prace porządkowe

Zacznij od dokładnego oczyszczenia trawników z opadłych liści przy pomocy grabi lub odkurzacza ogrodowego. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami liści nie można palić. Najlepiej zasilić nimi domowy kompostownik lub użyć ich jako ściółki, a w ostateczności umieścić w kontenerze na odpady biodegradowalne.

Jesienne porządki w ogrodzie warto zacząć od zebrania opadłych liści

Jesienne porządki w ogrodzie warto zacząć od zebrania opadłych liści

Zabezpieczenie i nawodnienie roślin

Jeśli uprawiasz kwiaty lub krzewy ozdobne, zbadaj ich stan i usuń wszystkie zniszczone, suche lub chore części. Rośliny wrażliwe na zimno należy zabezpieczyć przed mrozem: róże standardowo otacza się kopczykami z ziemi, krzewy zimozielone okrywamy gałęziami drzew iglastych lub słomą. W celu zabezpieczenia korzeni magnolii, różanecznika lub innych delikatnych krzewów należy rozłożyć wokół nich warstwę ściółki (np. z liści lub trocin). Ściółkowanie chroni przed zamarznięciem także cebule kwiatów takich, jak hiacynty, tulipany i lilie. Przed nadejściem zimy wszystkie ogrodowe drzewa i zimozielone krzewy trzeba ponadto solidnie podlać.

Sady i działki – pielęgnacja drzew owocowych

Także tutaj należy oczyścić podłoże z liści i opadłych owoców – pozostawienie ich może skończyć się zepsuciem i zakażeniem drzew. Nadgniłe, spleśniałe resztki owocowe najbezpieczniej jest zakopać – nie wyrzucamy ich do kontenera „bio”. Drzewa należy zabezpieczyć przed mrozem, obsypując ich pnie ziemią lub korą na wysokość ok. 20-30 cm. Szczególnie starannie warto okopczykować drzewa młode, bardziej wrażliwe na zimno w porównaniu do tych wiekowych.

Opadłe liście można ponownie wykorzystać w roli ściółki

Opadłe liście można ponownie wykorzystać w roli ściółki

Drzewa rosnące na działkach są narażone także na uszkodzenia spowodowane przez dzikie zwierzęta. Aby zminimalizować to ryzyko, należy dokładnie sprawdzić stan ogrodzenia i w razie potrzeby naprawić wszystkie uszkodzone miejsca, a pnie drzew okryć np. plastikowymi lub papierowymi osłonami.

Uprawa warzyw i owoców na jesień

Listopad jest okresem zbiorów warzyw kapustnych i korzeniowych; pozostałe warzywa i owoce zostały zebrane w poprzednich miesiącach. Puste grządki i zagony należy dokładnie obejrzeć i usunąć z nich resztki roślin – fragmenty zdrowe nadają się do zasilenia kompostownika, uszkodzone należy zutylizować lub zakopać. Przed zamarznięciem ziemi warto także ostatni raz przekopać zagony, by spulchnić glebę i pozbyć się części bytujących w niej szkodliwych insektów. Jeśli temperatura utrzymuje się na poziomie dodatnim, można także zasilić ziemię obornikiem, kompostem lub nawozem mineralnym.

Pamiętaj również o regularnym przeglądaniu warzyw i owoców, które przechowujesz na zimę w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Sztuki nadgniłe i spleśniałe trzeba niezwłocznie wyrzucić, by zapobiec rozprzestrzenianiu się uszkodzeń na kolejne okazy.

Zobacz także