kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Co można zrobić z butelki?

Co można zrobić z butelki?

Czy miejsce odpadów jest tylko i wyłącznie w koszu na śmieci? Oczywiście, że nie! Część z nich można bowiem wykorzystać jeszcze raz – wystarczy odrobina kreatywności. Dziś podpowiadamy, co zrobić z pustą butelką po winie.

Zalew śmieci

Dlaczego ponowne wykorzystanie odpadów jest tak istotne? Bo poziom konsumpcji, a tym samym liczba produkowanych odpadów rosną z roku na rok. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku w Polsce na mieszkańca przypadały 332 kg odpadów komunalnych. Ponad połowa śmieci kierowana była do odzysku, głównie do recyklingu, a ponad 40% poddawanych było unieszkodliwieniu. Choć liczba ta i tak należy do jednych z najniższych w UE, produkujemy zdecydowanie za dużo śmieci. Zwłaszcza że prognozy na kolejne dekady nie wyglądają optymistycznie. Według wyliczeń w 2050 roku mieszkańcy globu będą wytwarzali aż 3,4 mld t stałych odpadów, o 70% więcej niż w roku 2016.

3R

Jednym z pomysłów na zmniejszenie ilości powstających odpadów jest zasada 3R, a zatem reduce, reuse i recycle. Reduce oznacza, że powinniśmy ograniczać ilość odpadów poprzez podejmowanie mądrych decyzji zakupowych (kupowanie produktów, które są nam naprawdę potrzebne i w ilościach, które będziemy w stanie zjeść; zwracanie uwagę na opakowania, a zatem to, z jakiego materiału są wykonane, czy nadają się do recyklingu). Reuse mówi, że jest wiele przedmiotów, które z przyzwyczajenia traktujemy jako odpady i wyrzucamy, a które moglibyśmy wykorzystać powtórnie. Recykle przypomina z kolei, że większość odpadów można przetworzyć i ponownie wykorzystać; rzecz jasna, pod warunkiem, że wcześniej odpowiednio się je posegreguje!

Dekoracje z butelki

Cono Sur w ramach swoich działań promujących postawy ekologiczne zorganizowało akcję, będącą znakomitym przykładem zasady reuse. O co w niej chodziło? O pokazanie, co można zrobić z butelki po winie. Marka do współpracy zaprosiła dwie blogerki, specjalizujące się w działaniach typu DIY. Jakie były efekty tej współpracy? Zobaczcie sami!

Piękne wazony na kwiaty w makramach – od Haart

Butelka witrażowa – od Przeplatane Kolorami

A jakie są Wasze pomysły?

Zobacz także