Bambus - ekologiczna alternatywa dla plastiku
Na rynku pojawia się coraz więcej przedmiotów codziennego użytku wykonanych z ekologicznych tworzyw, alternatywnych wobec wszechobecnego plastiku. Jednym z najpopularniejszych materiałów tego typu jest bambus, szeroko stosowany m.in. w produkcji ubrań, akcesoriów kuchennych i elementów wyposażenia domów. Jakie zalety mają produkty z bambusa i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie, by wybrać te naprawdę przyjazne naturze?
Akcesoria z bambusa znajdują szerokie zastosowanie w kuchni krajów azjatyckich
Bambus – uniwersalny surowiec odnawialny
Mimo że wielu z nas intuicyjnie klasyfikuje bambus jako drzewo, roślina ta jest tak naprawdę trawą o pustych, wrzecionowatych łodygach, wzrastającą w gorącym i wilgotnym klimacie. Uprawy bambusa prowadzi się w tropikalnych i subtropikalnych regionach Ameryki Południowej, Afryki i Azji, w tym także w Chinach, gdzie szeroko wykorzystywano go już w okresie starożytności: pocięte łodygi służyły jako arkusze do pisania, a włókna bambusowe służyły do wyrobu ubrań, instrumentów muzycznych, materiałów budowlanych i wielu innych przedmiotów.
Bambus charakteryzuje się niezwykle wysokim tempem wzrostu: w ciągu jednego dnia łodyga może wzbić się nawet na 80-90 cm, a łodygi można ścinać i przetwarzać już po pięciu latach od ich posadzenia. Fakt ten czyni bambus najszybciej odnawialnym zasobem roślinnym na świecie – zdecydowanie wygrywa na tym polu z drewnem, dlatego zwiększenie udziału bambusa w produkcji przyczynia się do zachowania większej powierzchni lasów.
Uprawy bambusa wzbogacają glebę w wiele składników odżywczych, jego łodygi pochłaniają dwutlenek węgla i produkują dobroczynny tlen. Bambus nie wymaga przy tym chemicznego nawożenia, oprysków ani podlewania dużą ilością wody, dlatego jego uprawa nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko. Roślina jest tak niewymagająca, że często sadzi się ją na wyjałowionych terenach, gdzie inne gatunki nie miałyby szans przetrwania.
Bambus wyróżnia się wysokim tempem wzrostu i odpornością na czynniki zewnętrzne
Tempo przyrostu bambusa jest tak duże, że uznaje się go za gatunek inwazyjny – monokulturowe uprawy na dużym obszarze grożą zniszczeniem sąsiadujących z nimi ekosystemów. Z tego względu za najbardziej ekologiczne uznaje się pozyskiwanie bambusa rosnącego dziko lub uprawianego w zrównoważony sposób, na zróżnicowanych biologicznie plantacjach.
Zalety i zastosowanie produktów z bambusa
Lekki i elastyczny, a jednocześnie bardzo wytrzymały bambus świetnie sprawdza się jako surowiec różnorodnych materiałów i przedmiotów użytkowych. Są wśród nich tkaniny – włókna bambusa służą m.in. do wyrobu wiskozy – a także papier, materiały budowlane i wykończeniowe. Wybór bambusowych produktów jest ogromny; należy jednak pamiętać, że sama informacja o składzie produktu nie wystarczy, by mieć pewność co do jego proekologicznych walorów. Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić więc informacje na temat producenta oraz certyfikaty samego produktu (OekoTex 100, bluesign, FSC®).
Wśród najczęściej kupowanych przedmiotów codziennego użytku wykonanych w całości lub częściowo z bambusa znajują się m.in.:
Odzież: na rynku dostępne są ubrania z wiskozy, rayonu, lyocellu lub przędzy z mechanicznie oddzielonych włókien bambusowych. Odpowiednio obrobione włókna mają właściwości antybakteryjne i termoregulacyjne, dlatego często wchodzą w skład dzianin na bieliznę i skarpety sportowe.
Artykuły higieniczne i kosmetyczne: z bambusa wykonuje się chusteczki papierowe, płatki kosmetyczne, szczoteczki do zębów, patyczki kosmetyczne, grzebienie do włosów, plastry opatrunkowe; w sklepach można znaleźć także m.in. szczotki i maszynki do golenia z bambusowymi trzonkami.
Szczoteczki do zębów z bambusa to popularny produkt higieniczny
Wyposażenie kuchni: największą popularnością cieszą się tu talerze, kubki czy miski (zarówno jedno- jak i wielorazowe), zestawy sztućców przeznaczonych do używania w podróżach, bambusowe podkładki pod talerze i szklanki. Jeśli lubisz azjatyckie dania, na pewno nieraz widziałeś lub masz we własnej kuchni bambusowy parownik do gotowania pierożków dim sum i innych potraw. Kolejne zastosowanie bambusa to skrzynki i koszyki do przechowywania warzyw, owoców i innych artykułów spożywczych.
Wyposażenie łazienki: poza wymienionymi artykułami higienicznymi szczególnie godne polecenia są bambusowe maty podłogowe, kosze na pranie oraz wszelkiego rodzaju organizery na kosmetyki.
Wymienione przykłady nie wyczerpują długiej listy zastosowań bambusa: ekologiczny, uniwersalny surowiec na dobre zagościł w naszych domach, stanowiąc korzystną alternatywę dla wszechobecnego plastiku.