kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

5 składników-resztek, które kreatywnie wykorzystasz w kuchni…

5 składników-resztek, które kreatywnie wykorzystasz w kuchni…

… i nie tylko!

Kuchenne zero waste

Gotowanie i zakupy spożywcze dają nam spore pole do popisu pod względem ograniczania ilości odpadów. Wielorazowa torba i woreczki na warzywa, owoce i pieczywo, planowanie posiłków z wyprzedzeniem, mrożenie nadprogramowych porcji… To podstawy, które z dużą dozą prawdopodobieństwa już znasz i regularnie stosujesz, oszczędzając w ten sposób całkiem sporo żywności. Czas na kolejny krok: spójrz kreatywnie na te części, które z reguły wyrzucasz do śmieci. Wiele z nich kryje duży potencjał do dalszego wykorzystania: zobacz nasze propozycje i wypróbuj je w swoim domu!

1. Natka i liście warzyw

Popularne pesto można zrobić nie tylko z bazylii czy rukoli, ale właściwie z każdej zieleniny, jaką tylko masz pod ręką. Świetnie sprawdzają się tu liście rzodkiewki lub natka młodej marchewki, której na ogół nie wykorzystuje się w kuchni. Wystarczy namoczyć liście w wodzie z łyżeczką sody i dokładnie wypłukać, by usunąć z nich wszelki brud, a następnie potraktować blenderem razem z oliwą, orzechami, czosnkiem i sokiem z cytryny, by uzyskać wręcz wykwintny sos. Liście kalafiora czy kalarepy możesz udusić jak kapustę i podać do tradycyjnego obiadu lub posiekać i wrzucić do zupy, wzbogacając tym samym jej smak i wartość odżywczą.

2. Skórki owoców

Sparzone i wyszorowane skórki owoców cytrusowych to kuchenna klasyka: otarta skórka cytryny zapewnia świeży, kwaskowaty aromat słodkim i wytrawnym potrawom, smażone w cukrze skórki pomarańczy to smakowita przekąska i dekoracja ciast. Tu pewnie niczym Cię nie zaskoczyliśmy – ale prawdopodobnie nie wiesz, ile możliwości tkwi w skórkach od banana! Spokojnie, nie namawiamy do ich pałaszowania: wykorzystasz je do pielęgnacji kwiatów. Wrzuć skórki do słoja, zalej je wodą i szczelnie zakręć. Po kilku dniach dodaj część otrzymanej mikstury do wody, którą podlewasz kwiaty – tak przygotowany „nawóz” dostarczy im wielu dobroczynnych składników (warto tutaj zaznaczyć, że najwięcej zawierają ich skórki owoców dojrzałych, pokryte ciemnymi plamkami). Skórki można także wysuszyć i zmielić lub zetrzeć, a następnie posypywać nimi ziemię uprawną.

3. Fusy z kawy

Pierwsze zastosowanie znajdziesz dla nich jeszcze przed wyjściem z kuchni: odsączone fusy zawinięte w cienką ściereczkę lub kawałek gazy zmienią się w skuteczny drapak do zmywania naczyń, który usunie resztki z patelni i garnków nie naruszając ich delikatnej powierzchni. Dobroczynne właściwości kawy znane są także w kosmetyce. Zmieszaj garść zmielonych, zaparzonych ziaren z szamponem, by zrobić peeling skóry głowy, lub żelem czy oliwką do peelingu ciała – naturalne właściwości ścierne pozwolą Ci usunąć martwy naskórek i wygładzić skórę, a zawarta w nich kofeina w połączeniu z masażem przyczyni się do ożywienia pracy układu krążenia i limfatycznego.

4. Ziemniaki

Każda doświadczona gospodyni ma w zanadrzu przynajmniej kilka sposobów na wykorzystanie nadwyżki ziemniaków z wczorajszego obiadu. Kopytka, kluski, odsmażane talarki z kefirem, farsz do pierogów ruskich… Same pyszności – a możliwości jest jeszcze więcej! „Ruskie” nadzienie doskonale pasuje też do naleśników, a po wymieszaniu z jajkiem przerobisz je na pyszne kotleciki. Ziemniaczane puree bywa także składnikiem bezglutenowych wypieków: chleba, bułeczek, a nawet słodkich pączków. Warto zachować także obierki od ziemniaków, bo właśnie pod skórką bulw kryje się najwięcej wartości odżywczych – potasu, cynku, witaminy C. Obierki wymieszane z oliwą, ulubionymi przyprawami i odrobiną parmezanu upieczesz w piecu na wyborne chipsy; cienko obrane, dokładnie wysuszone skórki po zmieleniu w malakserze tworzą superzdrowy i smaczny zamiennik bułki tartej!

5. Mleko

Najprościej oczywiście je wypić – ale zdarza się, że termin ważności otwartego kartonu niebezpiecznie zmierza do końca, a ty wiesz, że nie zdążysz skonsumować całości. Szczególnie godne polecenia są w tym momencie zastosowania kosmetyczne: upiększających kąpieli w mleku zażywała przecież już Kleopatra. Okłady z mleka oczyszczają i łagodzą podrażnienia cery trądzikowej, zaskórnikowej; mleczna płukanka nawilża nie tylko skórę, ale i włosy. Mleko jest także skutecznym środkiem czystości. Warto posłużyć się nim zwłaszcza do usuwania zabrudzeń z lodówki – biały płyn nie tylko czyści, ale i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Szmatką nasączoną mlekiem usuniesz także osady i nabłyszczysz wszelakie wyroby ze srebra – od biżuterii po zastawę stołową.

Zobacz także