kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach?

Co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach?

Każdy, kto tradycyjnie obchodzi polską Wigilię i Boże Narodzenie, z pewnością wie, jak niewiele czasu dzieli “zostaw, to na Święta” od “zjedz, bo się zmarnuje”. Nawet w obecnej, skłaniającej do oszczędności sytuacji gospodarczej niejednemu z nas zdarzyło się w tym roku przygotować za dużo jedzenia, którego nie będziemy w stanie wykorzystać w całości. Co zrobić, by nie spisywać go na straty? Podpowiadamy!

Co zrobić z nadmiarem jedzenia po Wigilii?

Co zrobić z nadmiarem jedzenia po Wigilii?

Mrożenie i przetwarzanie żywności

Wyrzucenie świeżego, zdatnego do spożycia jedzenia to najgorsze z możliwych rozwiązań - marnujemy w ten sposób zarówno samą żywność, jak i własny czas oraz pieniądze wykorzystane do jej przyrządzenia. Zanim umieścisz świąteczne zapasy w koszu, spójrz na nie w kreatywny sposób - być może uda Ci się przerobić część z nich w duchu less waste, na przykład przygotowując tartę z nadzieniem z kiszonej kapusty lub kompot z resztek suszonych i świeżych owoców? Z podeschniętego pieczywa możesz zrobić bułkę tartą lub grzanki do sałatek i zup, ciastka i ciasta bez kremu przerobić na bajaderki. 

Możliwości jest sporo, a kilka pomysłów znajdziesz w naszych poprzednich artykułach poświęconych gotowaniu z resztek:

6 sezonowych zimowych przepisów zero waste

Ratunkowa konfitura z cynamonem

Kotleciki z czerstwego chleba

Wiele świątecznych dań - niezabielane zupy, ryby, niektóre wypieki, pierogi i uszka,wędliny, pasztety - świetnie przechowuje się także w zamrażalniku. Zupy, potrawy z kapusty, fasoli i grochu możesz zamrozić lub zawekować w słoikach. Dzięki temu możecie cieszyć się odświętnymi smakami przez dłuższy czas, a zapasy pomogą Wam przygotować szybki obiad lub kolację po powrocie do wypełnionej obowiązkami codzienności.

Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów przechowania nadmiaru żywności

Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów przechowania nadmiaru żywności

Jadłodzielnie i banki żywności

Doskonałym sposobem na zagospodarowanie nadmiaru jedzenia jest podzielenie się nim z potrzebującymi. Niemal w każdym mieście działają jadłodzielnie, lodówki społeczne lub banki żywności, które chętnie przyjmą od darczyńców produkty spożywcze - oczywiście świeże i pełnowartościowe. W większych miejscowościach zainteresowaniem cieszą się także aplikacje takie, jak Taste&Share, pośredniczące w lokalnych wymianach żywności między użytkownikami. 

Czego nie robić z nadmiarem jedzenia po Świętach?

Niezależnie od tego, w jaki sposób zechcesz podzielić się żywnością - pamiętaj o zasadzie “traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany”. Oddając do jadłodzielni czy lodówki społecznej zepsute jedzenie nie pomożesz ani ludziom, ani środowisku; wyrzucenie żywności jest w tym przypadku przykrą, ale jednak koniecznością. Większość świątecznych potraw nie nadaje się ponadto do dokarmiania ptaków - nie podawaj zwierzętom pieczywa, ciast ani gotowych dań, których składniki mogłyby im zaszkodzić.


Zobacz także