kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

DIY: domowe dekoracje na jesień

DIY: domowe dekoracje na jesień

Jesień zachwyca feerią barw i obfitością darów natury, a inspirowane nimi domowe dekoracje wypełniają wnętrza mieszkania ciepłem i przytulnością. Sprawdź nasze inspiracje i wykonaj samodzielnie jesienne ozdoby!

Dekoracje z dyni

Lampion z wydrążonej dyni to już niemal symbol jesieni i obowiązkowy element aranżacji na Halloween, ale to popularne warzywo daje znacznie więcej możliwości dekoracyjnych. W sklepach spożywczych i kwiaciarniach dostępne są niewielkie, kolorowe dynie ozdobne, które wystarczy ułożyć na stole czy parapecie. Większe okazy po wydrążeniu mogą posłużyć nie tylko jako lampion, ale i osłonka na doniczkę, wazon czy świecznik. Wydrążona dynia hokkaido wypełniona jabłkami, orzechami, granatami czy winogronami stworzy jesienną misę obfitości, która nie tylko wspaniale się prezentuje, lecz także zachęca domowników i gości do sięgania po zdrowe przekąski.


Dyniowe lampiony to klasyczna jesienna dekoracja

Dyniowe lampiony to klasyczna jesienna dekoracja


Wystarczy Ci kilka okazów, by udekorować cały dom. Intensywnie pomarańczowy kolor dyniowej skórki pięknie komponuje się z drewnem i wikliną, urozmaica i ożywia jasne wnętrza skandynawskie; dekoracje z dyni pasują zarówno do kuchni, jak i pokojów wypoczynkowych, świetnie prezentują się także na tarasach i werandach.

Jesienne wieńce dekoracyjne

Ozdobne wieńce kojarzą nam się tradycyjnie z okresem Bożego Narodzenia – ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać do ich wykonania dary jesieni i cieszyć się piękną sezonową dekoracją już kilka miesięcy wcześniej. Podobnie jak w wieńcach zimowych, bazą będą tu gałęzie drzew iglastych; do ozdobienia wieńca wykorzystujemy natomiast kiście jarzębiny, kasztany, żołędzie, szyszki, suszone kwiaty i liście – wszystko, co znajdujemy na jesiennych spacerach w parkach i lasach. Rozejrzyj się wokół siebie i puść wodze kreatywności: inspiracji dostarczy Ci sama natura!

Świeczniki i podgrzewacze zapachowe

Ciepłe, kameralne światło świec to jeden z najskuteczniejszych umilaczy długich jesiennych wieczorów – a jeśli umieścisz je we własnoręcznie wykonanym lampionie, satysfakcja będzie jeszcze większa! Możesz wykorzystać tu oba wymienione wcześniej patenty, wydrążąjąc dynię lub umieszczając świecę w środku odpowiednio mniejszego wieńca. W roli świeczników znakomicie sprawdzają się także nieużywane słoiki, pomalowane kryjącymi farbami w jesiennej palecie barw lub owinięte wydzierganym własnoręcznie wełnianym pokrowcem.


Światło świec podkreśla estetykę jesiennych aranżacji ozdobnych

Światło świec podkreśla estetykę jesiennych aranżacji ozdobnych


Jesienna świeca DIY

A gdyby pójść o krok dalej i wykonać samodzielnie także samą świecę? Nic prostszego: potrzebujesz w tym celu jedynie wosku (np. przetopionego z innych świec lub kupionego w formie parafinowego granulatu), konopnego sznurka pełniącego rolę knota oraz długiego, cienkiego patyczka, który nada mu odpowiednią formę. Jeśli chcesz zrobić świecę zapachową, zaopatrz się również w olejek eteryczny o preferowanym aromacie.

Roztopiony wosk z kilkoma kroplami olejku wystarczy wlać do przygotowanego naczynia – słoiczka, szklanki, wydrążonej połówki pomarańczy lub dyni. Aby przygotować knot, należy zanurzyć sznurek w wosku i przywiązać jeden koniec do patyczka, który opieramy następnie na brzegu „świecznika”. Po zastygnięciu knota wystarczy odciąć go od patyczka; warstwa wosku usztywni sznurek i utrzyma go w pozycji pionowej. Gotowe!

Zobacz także