kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Z kuchni do doniczek: 6 patentów less waste na pielęgnację domowych roślin

Z kuchni do doniczek: 6 patentów less waste na pielęgnację domowych roślin

Fikusy, storczyki, palmy, monstery… Naturalne kwiaty doniczkowe pięknie zdobią wnętrza, a ponadto korzystnie wpływają na panujący w nich mikroklimat, dlatego chętnie stawiamy je w mieszkaniach i biurach. Aby cieszyć się ich urodą jak najdłużej, należy regularnie je pielęgnować i nawozić. Less waste doskonale sprawdza się także w tym obszarze: prawdopodobnie masz już w kuchni co najmniej kilka produktów, dzięki którym Twoje rośliny doniczkowe szybko wyrosną i wypięknieją!

Wykorzystaj domowe sposoby na pielęgnację roślin w duchu less waste

Wykorzystaj domowe sposoby na pielęgnację roślin w duchu less waste

Naturalne nawozy do kwiatów doniczkowych

Jeśli uprawiasz kwiaty wymagające podłoża o kwaśnym odczynie - np. amarylis, bluszcz, dracena, różnorodne odmiany fikusów - nie wyrzucaj fusów po wypiciu porannej kawy. Mielone ziarna zawierają sporo potasu i azotu, przyczyniających się do prawidłowej syntezy białek podczas wzrostu roślin. Wystarczy raz w tygodniu rozkładać łyżkę fusów na powierzchni ziemi w doniczce, by w niedługim czasie zauważyć widoczne efekty.

Innym wartościowym źródłem potasu są skórki od bananów - najlepiej tych ekologicznych, wolnych od chemicznych substancji konserwujących. Możesz zalewać je wodą w słoiku i podlewać kwiaty powstałym maceratem lub posypywać ziemię ususzonymi, roztartymi na proszek skórkami.

Kwiaty rosnące na podłożu o zasadowym pH (np. paprocie, palmy lawenda, kliwia, sansewieria) warto z kolei nawozić rozdrobnionymi, namoczonymi w wodzie skorupkami jaj, bogatymi w wapń i inne składniki odżywcze wspierające rozwój roślin. Wodę po gotowaniu jajek można wykorzystać do podlewania kwiatów. Pełne skorupki z usuniętą górną częścią - np. te, które pozostały nam po zjedzeniu jajek na miękko - doskonale sprawdzają się jako doniczki na nasiona lub szczepki: młoda roślina na bieżąco pobiera z nich odżywcze minerały, co przyspiesza jej zdrowy wzrost.

Dodatek skorupek jaj wzbogaca podłoże wielu odmian palmy

Dodatek skorupek jaj wzbogaca podłoże wielu odmian palmy

W wielu domowych lodówkach znajdzie się także kostka drożdży, produktu szczególnie bogatego w witaminy z grupy B, a także wapń, magnez czy cynk. Picie rozpuszczonych drożdży to znany sposób na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci; mieszanka doskonale sprawdzi się także jako naturalny nawóz. Podlewaj nią kwiaty dwa razy w miesiącu i obserwuj, jak rosną - nomen omen - jak na drożdżach!

Czosnek - ochrona roślin doniczkowych przed chorobami

Aby zapobiec niszczeniu kwiatów na skutek kontaktu ze szkodnikami, bakteriami i wirusami, sięgnij po czosnek. Ten naturalny antybiotyk wykazuje niezawodne działanie lecznicze nie tylko u ludzi, ale i roślin. Najszybszym sposobem zastosowania jest zakopanie kilku obranych ząbków bezpośrednio w ziemi; możesz także zagotować litr wody z połówką ząbka i po wystudzeniu wywaru podlewać nim kwiaty.

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych

Naturalne podlewanie roślin doniczkowych

Pozostając przy podlewaniu - najczęściej używamy do tego celu przegotowanej wody z kranu. Pielęgnując kwiaty rosnące na kwaśnej ziemi warto zagotować wodę co najmniej na dobę przed planowanym podlewaniem: z “odstanego” płynu wytrąci się wapń, która w zbyt dużej ilości działa niekorzystnie na kwaśny odczyn gleby. Znakomite efekty przynosi także podlewanie roślin doniczkowych deszczówką - jej niskie pH i słabe stężenie kwasów w połączeniu z bogactwem składników odżywczych sprawiają, że doskonale nadaje się ona do pielęgnacji zdecydowanej większości odmian.


Zobacz także