kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

6 sezonowych przepisów zero waste na zimę

6 sezonowych przepisów zero waste na zimę

Resztki warzyw korzeniowych i kapustnych, polskich owoców oraz innych sezonowych składników otwierają przed kreatywnymi kucharzami szerokie pole do popisu w zakresie gotowania zero waste. Sprawdź nasze pomysły na zimowe potrawy z resztek i przekonaj się, jaki potencjał tkwi w produktach, które wciąż zbyt często wyrzucamy do kosza.

Zimowe potrawy zero waste - przepisy Ekotablicy

W przepisach nie podajemy dokładnych gramatur: użyte ilości produktów zależą od zaopatrzenia Twojej kuchni i upodobań kulinarnych. Kieruj się smakiem i nie bój się eksperymentować - odrobina spontaniczności dodaje potrawom charakteru tak samo, jak aromatyczne przyprawy!

Sałatki z kiszonych buraków

Zakwas buraczany własnej roboty to podstawa wigilijnego barszczu, często pijamy go też solo - przygotowany w ten sposób płyn jest skarbnicą wartości odżywczych. Co zrobić z buraczkami pozostałymi po odcedzeniu zakwasu? Możesz ugotować je do miękkości, zetrzeć na tarce i dodać do barszczu lub połączyć z kilkoma znalezionymi w lodówce składnikami, by uzyskać pyszną, sycącą sałatkę. Oto nasze propozycje:

Sałatka ze śledziem i jajkiem

Buraki z zakwasu ugotuj do miękkości. Jaja ugotuj na twardo ( skorupki wykorzystaj w pielęgnacji roślin doniczkowych) i pokrój w ósemki. Buraki, śledzie i cebulkę pokrój w kostkę, wymieszaj z kilkoma łyżkami jogurtu, śmietany lub majonezu, dopraw do smaku. Na górze ułóż jajka i udekoruj posiekanym szczypiorkiem.

Surówka z buraków i jabłek

Surowe kiszone buraki i obrane, wydrążone jabłka w proporcji 2:1 zetrzyj na tarce. Pokrój w drobną kostkę czerwoną cebulkę. Składniki wymieszaj. W osobnym naczyniu połącz składniki dressingu: oliwę/olej i ocet jabłkowy w proporcji 3:1 oraz starty ząbek czosnku. Przygotowany dressing wymieszaj ze składnikami surówki, dopraw do smaku solą, pieprzem i cukrem. Podawaj po schłodzeniu.


Warzywa korzeniowe to baza zimowej sezonowej kuchni

Warzywa korzeniowe to baza zimowej sezonowej kuchni

Kompot z obierek jabłek

Nie wyrzucaj obierek i gniazd nasiennych jabłek, których używasz do przyrządzenia surówki - resztki owoców kryją w sobie nie tylko mnóstwo smaku, ale i wartościowe składniki odżywcze. Najłatwiej wykorzystać je do ugotowania zimowego kompotu. Zgromadzone obierki i gniazda nasienne zalej wodą, dodaj kilka łyżek cukru i ulubione przyprawy: cynamon, kardamon, laskę wanilii, gwiazdkę anyżu lub goździki. Do garnka można dołożyć także obierki i gniazda nasienne gruszek, kilka świeżych lub suszonych śliwek. Całość gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut, następnie wyłącz palnik i pozostaw kompot do ostudzenia. Po wystygnięciu i przecedzeniu przez sitko o drobnych oczkach napój jest gotowy do picia.

Zupa krem z warzyw z rosołu

Jeśli interesujesz się tematyką kuchennego zero waste, na pewno znasz słynny przepis na aromatyczny wywar z resztek warzyw, służący jako baza różnorodnych zup, sosów i wielu innych potraw. A co zrobić z warzywami pozostałymi po gotowaniu tradycyjnego rosołu? Nie poprzestawaj na nieśmiertelnej sałatce jarzynowej: po zblendowaniu i doprawieniu warzywa zmienią się w sycący, rozgrzewający krem - w sam raz na zimę!

Zupa krem z warzyw z rosołu

Zupa krem z warzyw z rosołu

Warzywa z rosołu (marchew, pietruszka, seler, biała część pora) zblenduj na gładki krem. Dodaj rosół lub wodę w ilości potrzebnej do osiągnięcia pożądanej konsystencji. Całość wymieszaj i gotuj na małym ogniu przez kilkanaście minut, dodając ulubione przyprawy (sos sojowy, curry, kurkuma, papryka słodka lub wędzona, suszony czosnek, suszony imbir itd.). Gotową zupę można zabielić śmietaną lub mlekiem kokosowym, udekorować posiekanymi ziołami, prażonymi pestkami lub grzankami - najlepiej przygotowanymi z lekko już obeschniętej piętki chleba.

Smażony ryż po polsku

Smażony ryż z warzywami i jajkiem to podstawowe danie wielu kuchni azjatyckich - a także doskonały przykład kuchennego zero waste, bo tradycyjnie przyrządza się je na bazie resztek ryżu ugotowanego dzień wcześniej. My proponujemy Ci polską wersję dania, przygotowanego z zalegających w lodówce zimowych warzyw: resztek kapusty, kilku brukselek, kawałków marchewki, pietruszki, selera, pora, cebuli. 

Wystarczy drobno je posiekać lub zetrzeć na tarce, a następnie podsmażyć do miękkości na oleju lub oliwie. Gotowe warzywa połącz z ryżem, dopraw ulubionymi przyprawami i smaż całość przez kilka minut. Podaj całość z sadzonym jajkiem, by uzyskać pyszny, zbilansowany posiłek.

Kiszona kapusta - składnik wielu zimowych potraw

Kiszona kapusta - składnik wielu zimowych potraw

Tarta z wigilijną kapustą

Każda gospodyni ma swój sprawdzony przepis na wigilijną kiszoną kapustę: jada się ją z grzybami, grochem, białą fasolą, kminkiem, suszonymi śliwkami… Wszystkie receptury mają jednak wspólny mianownik: zawsze przygotowujemy je w hurtowych ilościach i dojadamy jeszcze długo po świętach. Jeśli chcesz nadać kapuście z Wigilii nowego wyrazu, wykorzystaj ją jako nadzienie do tarty.

Zacznij od wykonania kruchego spodu, wyrabiając ciasto z mąki, masła i wody w proporcjach 3:2:1; równie dobrze sprawdzi się gotowy płat ciasta kruchego lub francuskiego. Wyłóż ciastem formę do tarty, ponakłuwaj je widelcem i podpiecz, aż nabierze złotego koloru. Podpieczony spód wypełnij kiszoną kapustą i włóż z powrotem do pieca; gdy brzeg ciasta apetycznie się zarumieni, tarta jest gotowa. Smacznego!


Zobacz także