kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Turystyka rowerowa: zwiedzaj świat na dwóch kółkach

Turystyka rowerowa: zwiedzaj świat na dwóch kółkach

Jeśli turystyka rowerowa nie była dotąd Twoim sposobem na spędzanie wolnego czasu, lektura naszego tekstu z pewnością zachęci Cię do prób w tym zakresie! Przeczytaj, dlaczego warto zwiedzać świat na dwóch kółkach i jakie płyną z tego korzyści dla środowiska.

Rower – ekologiczny środek transportu

Jazda na rowerze to najbardziej przyjazny środowisku sposób przemieszczania się – zarówno na co dzień w mieście, przy dojazdach do szkoły lub pracy, jak i podczas urlopowych wojaży. Przytoczmy kilka faktów na potwierdzenie tej tezy: badania Europejskiej Federacji Cyklistów z 2015 r. dowiodły, że rowery – zarówno tradycyjne, jak i elektryczne – są sumarycznie nawet do 13 razy mniej szkodliwe dla środowiska, niż pojazdy mechaniczne zasilane paliwem. Najistotniejszym czynnikiem jest przy tym ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery przez poszczególne pojazdy. W przypadku rowerów napędzanych siłą mięśni jest to ok. 21 gramów na 1 przebyty kilometr, natomiast rowerów elektrycznych – ok. 22 g CO2/1 km. Transport autobusowy w przeliczeniu na jednego pasażera wywołuje emisję ok.101 g CO2/1 km, natomiast korzystanie z samochodów osobowych – aż 271 g CO2/1 km.

Podane liczby odnoszą się do pełnego „cyklu życia” danych pojazdów. Oznacza to, że w badaniach emisji CO2 uwzględniono nie tylko ich eksploatację, ale i produkcję. Badanie objęło także wydatek energetyczny rowerzysty podczas jazdy oraz ślad węglowy generowany poprzez produkcję żywności potrzebnej do jego uzupełnienia. Dane te pokazują podstawową różnicę między ilością CO2 emitowaną przez rowery stacjonarne i elektryczne: w pierwszym przypadku najwięcej dwutlenku węgla generuje rekompensata wysiłku rowerzysty, w drugim zaś produkcja i utrzymanie pojazdu. Ostatecznie jednak oba rodzaje jednośladów wypadają na badanym gruncie równie dobrze – a to nie jedyny powód, dla którego warto uprawiać turystykę rowerową.

Świat w zasięgu dwóch kółek

Dużą zaletą turystyki rowerowej jest także łatwiejszy dostęp do miejsc, w które nie da się swobodnie dotrzeć pieszo ani samochodem. Wędrując o własnych siłach jesteśmy ograniczeni czasem i możliwościami organizmu. Samochód ma za zadanie jak najszybciej przemieścić się z punktu A do punktu B – w tym celu korzystamy z autostrad i głównych dróg krajowych, często osłoniętych ekranami akustycznymi lub prowadzących przez niezabudowane, mało atrakcyjne pod względem widoków tereny. W efekcie umyka nam wiele ciekawych miejsc, które moglibyśmy zobaczyć podczas drogi na miejsce docelowe. Rower daje w tym obszarze znacznie więcej swobody: na jednośladzie można z łatwością przemieszczać jeździć wąskimi, bocznymi drogami, skierować się na leśną ścieżkę lub nad brzeg jeziora, z daleka od zatłoczonych jezdni, hałasu i spalin.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, by zabrać rower ze sobą w dalszą podróż własnym autem lub komunikacją zbiorową. Najbardziej ekologicznym środkiem transportu będzie tu pociąg – tym bardziej, że coraz więcej składów ma wagony specjalnie dostosowane do przewozu rowerów – ale możliwości są właściwie nieograniczone: jednoślad można zabrać na bagażnik samochodu, lub przystosowanego do tego celu autokaru, na pokład promu lub samolotu. Świetnym rozwiązaniem jest także wypożyczenie roweru już w miejscu pobytu. W ten sposób obniżysz łączny ślad węglowy całej podróży, a aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody przyniesie Ci mnóstwo radości i satysfakcji.

Szukasz inspiracji na kolejne wyprawy? Sprawdź naszą mapę polskich ścieżek rowerowych!

Zobacz także