kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

5 zasad domu urządzonego w stylu eko

5 zasad domu urządzonego w stylu eko

Urządzanie domu w stylu eko wykracza poza sferę estetyki: to część sposobu życia ukierunkowanego na dobro środowiska, ograniczanie produkcji odpadów i rozsądnego korzystania z zasobów naturalnych. Ekologicznie urządzone mieszkanie zapewnia jednocześnie komfort psychiczny, wynikający z możliwości przebywania w funkcjonalnym, przyjaznym dla zdrowia i samopoczucia otoczeniu. 

Poniższe wskazówki pomogą Ci wprowadzić elementy stylu eko do własnego domu - wiele z pomysłów można wdrożyć bez dużych nakładów finansowych ani gruntownych zmian.

Naturalne materiały we wnętrzach

Ograniczanie tworzyw sztucznych to najlepsze, co możemy zrobić dla środowiska. Z tego względu we wnętrzach eko dominują tworzywa naturalne, najlepiej pozyskiwane w zrównoważony sposób. Oczywistym wyborem jest tu drewno, zamiast chemicznych lakierów impregnowane olejem, woskiem lub ekologicznymi preparatami. Drewno znajduje szerokie zastosowanie zarówno w wykończeniu (parkiety, schody, drzwi, ramy okienne), jak i wyposażeniu wnętrz - od mebli po akcesoria kuchenne. Inne przyjazne środowisku materiały to marmur, kamień, bambus czy wiklina; przy wyborze tekstyliów warto stawiać na bawełnę, wełnę czy len. 

Naturalne materiały tworzą we wnętrzach korzystny mikroklimat, a w porównaniu do większości produktów z tworzyw sztucznych są znacznie trwalsze i lepiej się starzeją. Drobne rysy, przetarcia, ubytki koloru - nieuchronne w toku codziennego użytkowania - tylko nadają im charakteru.

Wyposażenie wnętrz z drugiej ręki

Dzięki długiej żywotności naturalnych materiałów wiele wykonanych z nich sprzętów można upolować na rynku wtórnym - w antykwariatach, second-handach, na targach staroci, internetowych aukcjach i grupach sprzedażowo-wymiankowych. W ten sposób nie wprowadzamy do obiegu kolejnych przedmiotów, nie przykładamy się do wzmożonej produkcji, a kupując używaną rzecz w dobrym stanie mamy potwierdzenie jej wysokiej jakości.

W ekologicznym urządzaniu wnętrz świetnie sprawdza się także kreatywny recykling - meble z palet, patchworkowe narzuty wykonane z kawałków różnorodnych materiałów, filiżanki i dzbanki stosowane w roli wazonów lub doniczek, świąteczne dekoracje DIY… Wiele przykładów domowego upcyclingu znajdziesz w naszych poprzednich artykułach!

Naturalne i energooszczędne źródła światła

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania swojego lokum, zwróć uwagę na rozmieszczenie okien w oglądanych lokalach. Najwięcej światła dziennego wpada przez okna wychodzące na południe i zachód; oczywiście im okna większe, tym jaśniej w pomieszczeniach. Zamiast klasycznych żarówek w lampach i kinkietach warto wybierać energooszczędne LEDy, świetlówki kompaktowe lub żarówki halogenowe.

Niskie zużycie wody i energii

Oszczędność energii w eko mieszkaniu dotyczy nie tylko lamp, ale wszystkich urządzeń zasilanych prądem lub gazem. Naturalnym wyborem we wnętrzach przyjaznych środowisku są więc energooszczędne sprzęty AGD i RTV, kaloryfery z termostatem, urządzenia automatycznie przechodzące w tryb uśpienia lub wyłączające się. Oszczędność dotyczy także zużycia wody; do godnych polecenia rozwiązań należą tu m.in. perlatory do montażu na kranach i słuchawkach prysznicowych oraz spłuczki z funkcją redukcji wypływu.

Żywe rośliny jako główna dekoracja

Wnętrza w stylu eko wyróżniają się światłem, przestrzenią i czystością - nie ma w nich nadmiaru dekoracji ani zbierających kurz bibelotów. Najlepszą dekoracją są w nich żywe rośliny doniczkowe, których intensywna zieleń pięknie prezentuje się w zestawieniu z łagodną paletą kolorystyczną naturalnych materiałów. Wiele roślin doniczkowych oczyszcza powietrze we wnętrzach; niektóre gatunki mają ponadto właściwości elektrostatyczne czy zdolność do neutralizacji zarodków pleśni, nawilżają i jonizują powietrze.


Zobacz także