kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Uprawa ziół w domu - o tym warto pamiętać

Uprawa ziół w domu - o tym warto pamiętać

Doniczki z bazylią, tymiankiem, szałwią czy miętą stanowią piękną ozdobę parapetów i balkonów, ożywiają i dopełniają smak potraw, a uprawiając je samodzielnie mamy pewność, że na naszych talerzach lądują w pełni naturalne produkty. Jak przygotować domową uprawę ziół i jak dbać o rośliny, by osiągnąć zadowalające efekty?

Kiedy wysiewać zioła w domowej uprawie?

Choć zioła w doniczkach można uprawiać przez cały rok, początek wiosny to najbardziej dogodny moment na wysianie wybranych gatunków. W połowie marca dni są już na tyle długie, by dostarczyć roślinom wystarczającą ilość światła; rosnące temperatury umożliwiają wystawienie doniczek na balkon lub parapet, tak by zioła miały dostęp do świeżego powietrza.

W czym sadzić zioła?

Jednym z powodów, dla których tak chętnie uprawiamy zioła w domach, jest fakt, że większość gatunków nie należy do wymagających. Na początek nasiona umieszczamy w małych doniczkach lub pojemnikach, które mamy już w domu - opakowaniach po jogurtach czy lodach, maskach do włosów, masłach do ciała itd. Jeśli korzystamy z pojemników “zero waste”, przed napełnieniem ich ziemią w dnie należy wyciąć niewielkie otworki, które w połączeniu z dolną warstwą keramzytu lub innego materiału drenażowego zapobiegną zaleganiu nadmiaru wody w doniczkach. Podrośnięte siewki należy przesadzić do skrzynek balkonowych lub większych doniczek o minimalnej głębokości 15-20 cm, wypełnionych uniwersalną ziemią ogrodową.


Świeże zioła z domowej uprawy to wartościowy składnik potraw

Świeże zioła z domowej uprawy to wartościowy składnik potraw


Gdzie umieścić doniczki z ziołami?

Młode rośliny potrzebują sporo słońca, dlatego najlepiej przyjmą się na balkonach i parapetach z ekspozycją południową, zachodnią lub południowo-wschodnią. Miejsce uprawy ziół powinno być możliwie jak najbardziej oddalone od ruchliwych ulic, tak by uniknąć zanieczyszczeń roślin na skutek kontaktu ze spalinami czy kurzem. Warto zadbać także o osłonięcie delikatnych ziół przed przeciągami.

Jakie zioła można uprawiać w domu?

Miłośnicy domowych upraw mają szeroki wybór - w doniczkach znakomicie przyjmuje się wiele gatunków ziół, których używamy na co dzień do gotowania i kuracji leczniczych. Wśród najczęściej uprawianych ziół jednorocznych znajdują się m.in. bazylia, kolendra, cząber, rzeżucha, majeranek czy pietruszka, wśród ziół wieloletnich - oregano, lawenda, mięta, rozmaryn, lubczyk, tymianek, szałwia, estragon.


Puste pojemniki po produktach spożywczych świetnie sprawdzają się do wysiewu ziół

Puste pojemniki po produktach spożywczych świetnie sprawdzają się do wysiewu ziół


Pielęgnacja ziół doniczkowych

Poza zapewnieniem ziołom stałego dostępu do światła najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ich regularne podlewanie - cienkie, delikatne listki szybko tracą wodę, a po przesuszeniu nie da się ich odratować. Do podlewania ziół można używać zwykłej wody z kranu, doprowadzonej do temperatury pokojowej. Ziemię pod uprawę gatunków wieloletnich dobrze jest wzbogacać biohumusem lub naturalnymi składnikami odżywczymi pochodzącymi np. ze skorupek jaj czy fusów z kawy.

Szczególną uwagę warto zachować przy zbiorze ziół do wykorzystania w kuchni - gałązek nie wyrywamy z korzeniami, ale delikatnie odrywamy części przeznaczone do spożycia, zaczynając od góry i od zewnątrz. Dzięki temu nie naruszamy struktury rośliny i pobudzamy ją do wypuszczania kolejnych pędów, a w efekcie - możemy dłużej cieszyć się pięknem i walorami aromatycznymi domowych ziół.


Zobacz także