kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

6 najczęściej popełnianych błędów w segregacji śmieci

6 najczęściej popełnianych błędów w segregacji śmieci

Gdyby ten artykuł pojawił się w którymś z popularnych internetowych serwisów informacyjnych, prawdopodobnie otwierałby go sensacyjnie brzmiący nagłówek: „Segregujesz śmieci? Prawdopodobnie robisz to źle”. Naszym celem nie jest jednak podbijanie liczby odsłon, ale rzetelna edukacja i wsparcie w procesie wdrażania proekologicznych zmian w codzienności każdego z nas. Prawidłowa segregacja śmieci to jeden z najbardziej efektywnych nawyków w tym obszarze; z tego względu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci uniknąć błędów podczas sortowania i wywożenia opadów.

Wyrzucanie odpadów bio w workach na śmieci

Nawet biodegradowalne worki nie nadają się do stosowania w kontenerach bio: ich zawartość ma w założeniu w całości nadawać się do kompostowania, dlatego jakakolwiek inna obecna w nim substancja zanieczyszcza materiał. Zamiast worka na śmieci lepiej składować odpady bio w zamykanym, łatwym do mycia pojemniku: może być to zarówno dedykowany do tego celu produkt, jak i jakiekolwiek inne plastikowe pudełko, np. po kapsułkach do prania czy lodach. Zawartość takiego pojemnika można wysypać bezpośrednio do kontenera.

Prawidłowa segregacja śmieci umożliwia ponowne przetworzenie dużej części odpadów

Prawidłowa segregacja śmieci umożliwia ponowne przetworzenie dużej części odpadów

Wyrzucanie kości i resztek mięsa do kontenerów bio

Pozostając przy frakcji bio – ze względu na przeznaczenie na kompost w kontenerze tym mogą znajdować się wyłącznie odpadki roślinne. Pozostałości po przetwarzaniu mięsa powinny trafić do odpadów zmieszanych, w starannie zawiązanym worku, by ich zapach nie przyciągał zwierząt.

Niewłaściwa segregacja szkła

Wielu z nas intuicyjnie wyrzuca do kontenera na szkło potłuczone szklanki, lusterka i inne szklane przedmioty – tymczasem ich miejsce, podobnie jak porcelany i ceramiki, jest w pojemniku na odpady zmieszane. Do „szkła” wyrzucamy jedynie szkło opakowaniowe – odkręcone, puste słoiki i butelki. Powód? Szkło opakowaniowe ma inną temperaturę topnienia, niż pozostałe produkty wykonane z tego tworzywa, dlatego ich wspólne przetworzenie nie jest możliwe.

Do kontenerów na szkło należy wyrzucać wyłącznie szkło opakowaniowe

Do kontenerów na szkło należy wyrzucać wyłącznie szkło opakowaniowe

Wyrzucanie drobnych odpadów plastikowych do kontenera na tworzywa sztuczne

Drobiazgi takie, jak nakrętki z butelek, plastikowe klocki, opakowania po cieniach do powiek itd. nie powinny być wyrzucane do kontenera na tworzywa sztuczne, ponieważ kilkucentymetrowe oczka sit na sortowni nie są w stanie ich zatrzymać – w rezultacie i tak nie trafią do recyklingu. Drobne odpady plastikowe można wyrzucać do kontenera na zmieszane odpady lub „uratować”, jeśli jest taka możliwość. Doskonałym przykładem są tu wspomniane nakrętki, często zbierane w ramach akcji charytatywnych: ich tworzywo, czyli polietylen HDPE, jest bardzo wartościowy pod względem przydatności do recyklingu, dlatego skupy chętnie je przyjmują. Sprzedaż nakrętek to popularny sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy dla potrzebujących.

Zbiórki nakrętek plastikowych należą do najpopularniejszych akcji charytatywnych

Zbiórki nakrętek plastikowych należą do najpopularniejszych akcji charytatywnych

Wyrzucanie paragonów do kontenera na papier

Sprawa wydawałaby się prosta – paragon to papier, prawda? Tak, ale w kontekście segregacji śmieci to niewystarczająca informacja. Papier termiczny, na którym drukuje się paragony, ma inne właściwości niż makulatura i w związku z tym nie nadaje się do wspólnego przetwarzania. Niektóre sieci handlowe zaczynają wprowadzać paragony z ekologicznego papieru, jednak wciąż jest to nowość – jeśli nie masz wyraźnej informacji na ten temat, wyrzucaj rachunki do odpadów zmieszanych.

Wyrzucanie tetrapaków do kontenera na papier

Podobna sytuacja zachodzi w przypadku kartonów po sokach i mleku, które – kierując się choćby nazwą – często intuicyjnie wyrzucamy do kontenera na papier. Niestety, także i tetrapaki nie nadają się do wspólnego przetworzenia z makulaturą: warstwa folii po wewnętrznej stronie kwalifikuje je jako zanieczyszczenie materiału do recyklingu papieru.

Powyższe przykłady nie wyczerpują tematu, ale rozwiązują problem prawidłowej segregacji odpadów powstałych w wyniku codziennych, podstawowych czynności. Metoda małych kroków, o której pisaliśmy już wielokrotnie, sprawdza się także na tym polu: każde działanie, które podejmiesz, liczy się jako cegiełka do naszego wspólnego dobra.

Zobacz także