kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Eko wakacje – jak podróżować w duchu less waste?

Eko wakacje – jak podróżować w duchu less waste?

Korzystaj z tego, co najlepsze daje Ci natura, i odwdzięczaj jej się odpowiednim traktowaniem: przed Tobą zbiór porad, które pomogą Ci spędzić wakacje przyjemnie i ekologicznie!


Turystyka a środowisko naturalne

Co prawda w ostatnich kilkunastu miesiącach – z powodów doskonale nam znanych – liczba podróży drastycznie spadła, ale wcześniej masowa turystyka rozwijała się na niespotykaną dotąd skalę. Spójrzmy na globalne dane dotyczące ruchu lotniczego: tylko w 2019 roku na pokładach samolotów znalazło się łącznie 4,5 miliarda pasażerów, a realizacja wszystkich połączeń pochłonęła aż 363 miliardy litrów paliwa.

A przecież to tylko jeden środek transportu i tylko jeden aspekt turystyki: wczasowicze produkują tony śmieci, działalność hoteli generuje ogromne ilości ścieków i marnowanej żywności, zaś popularne miejsca wypoczynku cierpią z powodu „zadeptania”, niszczenia przyrody i zabytkowych obiektów. I tak dalej, i tak dalej… W swobodnej, urlopowej atmosferze często zdarza nam się tracić z oczu kwestie ochrony środowiska. Spędzanie wakacji w stylu eko nie wymaga jednak wyrzeczeń, a w wielu przypadkach może wręcz przynieść nam dodatkowe korzyści. Sprawdź, co możesz zrobić w tym zakresie!


Ekologiczna kosmetyczka podróżna

Zacznij od przemyślanego pakowania walizki: zastanów się, czy potrzebujesz na każdym wyjeździe nowego zestawu miniaturek kosmetycznych w plastikowych opakowaniach? Jeśli podróżujesz w towarzystwie, podzielcie między sobą zawartość kosmetyczek. Przykładowo, jedna osoba zabiera z domu wspólną pastę do zębów i żel pod prysznic, kolejna – szampon i balsam do ciała; w ten sposób będziecie w pełni zaopatrzeni bez dodatkowych zakupów.

Kosmetyki w butelkach warto ponadto zastąpić ich odpowiednikami w kostkach. Produkty tego typu zajmują znacznie mniej miejsca w plecaku czy walizce, a dzięki wielorazowym opakowaniom ich stosowanie nie generuje dodatkowych śmieci.

Mydło w kostce zamiast plastikowych opakowań

Mydło w kostce zamiast plastikowych opakowań

Zielony środek transportu

O ile jest to możliwe, warto przemieszczać się pojazdami, które nie odprowadzają do atmosfery szkodliwych substancji. W przypadku komunikacji miejskiej jest to pociąg, a wiele turystycznych tras – od zwiedzania miast po leśne i górskie odcinki – można objechać rowerem, łącząc troskę o środowisko z przyjemnością, jaką daje nam aktywność fizyczna w pięknym otoczeniu.

Wybierasz się na urlop własnym autem i masz wolne miejsce? Zastanów się nad dołączeniem do społeczności carpoolingu – udostępnij wolne siedzenie innemu podróżnikowi, który zmierza w tę samą stronę. Dzięki temu dzielicie między sobą koszty paliwa, a na trasę wyjeżdża jeden zamiast dwóch samochodów, co przekłada się na niższą emisję dwutlenku węgla i innych toksycznych substancji.

Ekologiczne dwa kółka

Ekologiczne dwa kółka

Samolotowe less waste

Oczywiście istnieje wiele miejsc, do których nie da się dotrzeć inaczej, niż samolotem; jeśli jednak wybierasz podniebną podróż, w wielu liniach lotniczych możesz dopłacić do biletu drobną kwotę, która zasili konta organizacji zajmujących się redukcją śladu węglowego. Nie musisz także korzystać z gastronomicznej oferty pokładowej, gdzie wszystkie dania i napoje pakowane są w plastik. Na pokład możesz zabrać własne przekąski, a po przejściu kontroli bezpieczeństwa napełnić swoją wielorazową butelkę wodą z poidełka lub łazienkowego kranu.


Cyfrowe zamiast papierowego

Elektroniczne bilety z kodem QR wyświetlanym na ekranie telefonu w miejscu papierowych potwierdzeń rezerwacji są już właściwie standardem u wszystkich zbiorowych przewoźników: od linii lotniczych, przez sieci kolejowe i autobusowe, aż po systemy komunikacji miejskich. Rzecz ma się podobnie w przypadku drukowanych map, przewodników turystycznych, ulotek i innych materiałów tego typu; wszystkie potrzebne informacje wyświetlisz na ekranie smartfona. Stosując to rozwiązanie oszczędzasz papier i nie wytwarzasz dodatkowych odpadów – bo drukowany bilet po opuszczeniu pojazdu nadaje się już tylko do kosza.

Zamiast papierowej mapy

Zamiast papierowej mapy


Ekologicznie w hotelu

Dotarłeś na miejsce? Świetnie, czas na relaks – pamiętaj tylko o kilku prostych zasadach, które pomogą Ci bez zbędnych wyrzeczeń korzystać z hotelowej oferty w zrównoważony sposób. Zacznijmy od posiłków: jeśli korzystacie z bufetów, nie nakładaj sobie zbyt dużych porcji na 1 raz – nieprzejedzony nadmiar niepotrzebnie powędruje do śmieci. W razie potrzeby zawsze możesz uzupełnić zawartość talerza. Dysponujesz własnymi kosmetykami? Nie otwieraj hotelowych mydełek ani żeli – zużyj to, co już masz.

Aby oszczędzać wodę, wybieraj szybki prysznic zamiast długich kąpieli (przecież o wiele przyjemniej jest pluskać się w morzu lub jeziorze!), a po wytarciu się susz ręczniki na balkonie i odkładaj je do prania dopiero po kilku użyciach. Oszczędzać możesz także energię – przed opuszczeniem pokoju zawsze wyłączaj klimatyzację i wyciągaj z gniazdek wtyczki, nie uruchamiaj telewizora, jeśli nie jesteś specjalnie zainteresowany żadnym programem.


Szacunek dla przyrody

Kwestię zachowania na plaży, w lesie czy w górach można zamknąć w jednej prostej zasadzie: pozostaw miejsce w takim stanie, w jakim je zastałeś. Nie zbaczaj z wyznaczonych szlaków, nie zrywaj dziko rosnących roślin i nie wchodź w żadne interakcje ze zwierzętami (łatwo w ten sposób zakłócić bytowanie gatunków zagrożonych wyginięciem!), powstrzymaj się także od zbędnego hałasu. Oczywistą sprawą jest również sprzątanie po sobie: pamiętaj, by zabierać ze sobą worki na śmieci i skrupulatnie zbierać wszystkie odpady, które później wyrzucisz w przeznaczonym do tego miejscu.

Zobacz także