kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Eko choinka - świąteczne dekoracje przyjazne środowisku

Eko choinka - świąteczne dekoracje przyjazne środowisku

Jak wybrać i udekorować choinkę na Boże Narodzenie, by cieszyć się świąteczną atmosferą i nie ingerować w środowisko? Sprawdź nasze pomysły!

Choinka naturalna czy sztuczna?

Nic nie kreuje świątecznego nastroju w takim stopniu, jak żywa choinka. Aby cieszyć się własnym drzewkiem bez szkody dla środowiska, kup je w sprawdzonym punkcie: najlepszym wyborem jest tu założona specjalnie w tym celu plantacja. Choinki rosną tam przez kilka lat; gdy osiągną pożądaną wielkość, ścina się je na sprzedaż, a w ich miejsce sadzi kolejne. Tak uprawiane drzewka nie są częścią ekosystemu leśnego, a ich wycinka nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko.Alternatywą dla choinek z plantacji są drzewka sprzedawane przez Lasy Państwowe po dokonaniu tzw. cięć pielęgnacyjnych. Wielu amatorów żywych dekoracji świątecznych decyduje się także na choinki w doniczkach. Gałęzie drzew iglastych są popularnym materiałem stroików, girland i wieńców bożonarodzeniowych, można także włożyć je do wazonu z wodą i udekorować tak samo, jak pełnowymiarową choinkę.

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

Cięte drzewko nie nadaje się do ponownego wysadzenia. Należy umieścić je w kontenerze na odpady organiczne, położyć obok kontenera lub wywieźć prosto do PSZOK; jeśli posiadasz domowy kompostownik, gałęzie jak najbardziej nadają się do jego zasilenia. Choinkę w donicy można posadzić we własnym ogrodzie lub działce, ewentualnie oddać komuś, kto ma taką możliwość.

Sztuczna choinka a ekologia

Sztuczne choinki przed laty były reklamowane jako „ekologiczne alternatywy dla żywych drzewek”, jednak w zasadzie jedynym argumentem przemawiającym na korzyść tej tezy jest możliwość wielokrotnego wykorzystania dekoracji. Produkcja sztucznych choinek jest sporym obciążeniem dla środowiska – pochłania dużo energii i wody, emituje szkodliwe gazy do atmosfery. Samej choinki nie da się zrecyklingować: po zakończeniu użytkowania czeka ją albo kosztowna i energochłonna utylizacja, albo wysypisko. Jeśli więc masz już sztuczną choinkę i jesteś z niej zadowolony, korzystaj z niej najdłużej, jak to możliwe; jeśli natomiast planujesz jej kupno, zastanów się jeszcze raz nad żywym drzewkiem.Choinka DIY – ekologiczna dekoracja domu na Święta

Naturalne choinki mają też swoje mankamenty: wymagają regularnego sprzątania osypujących się igieł, czasem przedwcześnie żółkną i usychają, trzeba też mieć dość miejsca, by odpowiednio je wyeksponować. Pewnym rozwiązaniem jest tu sztuczne drzewko – ale jeśli tradycja nie jest dla Ciebie priorytetem, a dobro planety leży Ci na sercu, możesz stworzyć kreatywną upcyklingową choinkę z tego, co masz w domu!

W Sieci nie brak pomysłów na choinki DIY, wykonaych np. z ułożonych w stożkową piramidę książek, drucików i żyłek, drewnianych gałązek, szyszek zebranych własnoręcznie na spacerze w lesie. Tak przygotowane „drzewko” nie wymaga już wielu dekoracji, by prezentowało się wyjątkowo – wystarczy owinąć je sznurem lampek i dodać kilka ozdób, również wykonanych samodzielnie.

Zrób to sam: ozdoby na choinkę

Świetnie prezentują się choinki przybrane np. suszonymi plastrami cytrusów, orzechami w łupinkach, szyszkami; świątecznym klasykiem są efektownie polukrowane pierniczki. W poszukiwaniu inspiracji przejrzyj domowe zasoby papiernicze: pomyśl o origami, wycinankach, gwiazdkach z patyczków i słomek, wstążkach. Jeśli masz większe umiejętności manualne, przepięknie prezentują się dekoracje wykonane na szydełku. Nie spisuj na straty także starych bombek ze startą lub odpryśniętą farbą. Może uszkodzone fragmenty da się pomalować, okleić lub zatuszować w inny sposób?Do wspólnego tworzenia choinki i świątecznych ozdób DIY zaproś domowników. Wspólna kreatywna praca przy dźwiękach bożonarodzeniowych piosenek wprawi Was w świąteczny nastrój, a dom udekorowany własnoręcznie przygotowanymi akcesoriami nabierze wyjątkowego klimatu.

Zobacz także