kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Zero waste w codziennej pielęgnacji

Zero waste w codziennej pielęgnacji

Kreatywne wykorzystanie kuchennych resztek nie ogranicza się do przyrządzania z nich nowych potraw. Wartości odżywcze zawarte w nieprzetworzonych produktach spożywczych działają równie korzystnie dla naszego zdrowia, jak i urody - a wiele z nich można wykorzystać w ekologicznej domowej pielęgnacji!

Pielęgnacja twarzy less waste

Tonizowanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych - nawilża skórę, oczyszcza i ściąga pory, nadaje cerze świeżości i świetlistości. Aby osiągnąć pożądany efekt, nie musisz kupować drogeryjnych kosmetyków. Zajrzyj do kuchni: w roli toniku świetnie sprawdzi się napar z zielonej herbaty (pamiętaj, że gatunki dobrej jakości mogą być zaparzane kilka razy!), wytrącony z miąższu po starciu warzywa sok z ogórka lub mieszanina wody destylowanej z niewielką ilością soku z cytryny i odrobiną miodu. 

Właściwości tonizujące ma także wodny roztwór octu jabłkowego. Warto przygotować go samodzielnie z obierek i okrawków owoców - wykorzystasz go nie tylko w roli kosmetyku, ale i do picia: ocet jabłkowy ma bowiem silne właściwości prozdrowotne.

Kuchenne szafki i lodówka obfitują także w składniki domowych maseczek upiększających. Warto zużyć w ten sposób pozostałe po posiłku kawałki banana lub awokado, które pozostawione w lodówce prawdopodobnie szybko by ściemniały. Wystarczy rozgnieść miąższ owoców i nałożyć je na twarz oraz szyję by po kilkunastu minutach cieszyć się odżywioną, promienną cerą. 

Domowe maseczki głęboko odżywiają i rozświetlają skórę

Domowe maseczki głęboko odżywiają i rozświetlają skórę

W podobny sposób uratujesz przed zepsuciem niewielkie ilości składników z krótkim terminem przydatności do spożycia: jogurt naturalny wzbogacony łyżeczką miodu lub świeże drożdże rozrobione na papkę z ciepłym mlekiem to dla skóry prawdziwe bomby odżywcze. Jeśli w słoiku została Ci garstka płatków owsianych w ilości niewystarczającej do przyrządzenia śniadania, namocz je w ciepłej wodzie, a następnie nałóż na twarz i dekolt delikatnymi, okrężnymi ruchami: kuracja łagodnie złuszcza naskórek i wspomaga gojenie zmian trądzikowych.

Pielęgnacja ciała less waste

Delikatna skóra twarzy wymaga łagodnych środków; złuszczając naskórek na ciele możesz sięgnąć po składniki o bardziej wyrazistej fakturze. Do przygotowania domowego peelingu świetnie sprawdzają się fusy z kawy, cukier, a nawet sól (tym drobniejsza, im wrażliwszą skórę posiadasz!). Wymieszaj porcję produktu z żelem pod prysznic, którego używasz na co dzień, a otrzymaną miksturą wymasuj delikatnie ciało: w ten sposób uzyskasz przyjemną gładkość i zapobiegniesz wrastaniu włosków po depilacji. Balsam do ciała można zastąpić olejem kokosowym, a antyperspirant (także do stóp) - cienką warstewką sody oczyszczonej, zaaplikowaną na czystą, suchą skórę.

Olej kokosowy to znakomity zamiennik balsamu do ciała

Olej kokosowy to znakomity zamiennik balsamu do ciała

Pielęgnacja włosów less waste

Olejowanie włosów to jeden z największych hitów branży beauty w ostatniej dekadzie. W pełni zasłużenie, bo zarówno wspomniany olej kokosowy, jak i inne oleje, które być może masz już w swojej kuchni - lniany, sezamowy, arachidowy, z pestek winogron, oliwa itd. - głęboko odżywiają, nawilżają i odbudowują strukturę włosów. Sposób ten jest niezwykle skuteczny, a także wydajny - na włosy o długości do łopatek wystarczy płaska łyżka oleju, nałożona na sucho lub zmieszana z maską lub odżywką. Aby wygładzić i wzmocnić włosy, warto wykorzystać w ich pielęgnacji wodę po gotowaniu ryżu, używając jej do ostatniego płukania po myciu lub - po przelaniu do butelki z atomizerem - jako mgiełki odświeżającej fryzurę w ciągu dnia.


Zobacz także