kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Domowe filtry do wody – oszczędność i troska o środowisko

Domowe filtry do wody – oszczędność i troska o środowisko

Zastąp butelkowaną wodę filtrowaną „kranówką”, oszczędzaj pieniądze i zredukuj ilość wyrzucanego plastiku! Oferta domowych filtrów do wody jest na tyle szeroka i zróżnicowana, by każdy mógł wybrać spośród nich model najlepiej dostosowany do własnych potrzeb.

Dlaczego warto korzystać z filtrowanej wody?

Rezygnacja z butelkowanej wody ma wiele zalet. Ograniczenie ilości plastikowych odpadów, choć bardzo ważne, to tylko jedna z nich: w dłuższej perspektywie zyskujesz znaczne oszczędności, a ponadto ułatwiasz sobie zakupy i organizację przestrzeni w kuchni czy spiżarni. Korzystając z filtrów do wody poprawisz także jakość „kranówki”, która co prawda jest zdatna do picia, lecz bywa, że jej smak i zapach pogarszają się na skutek złego stanu doprowadzających ją wodociągów. Ważnym aspektem jest także redukcja osadów wapiennych w domowych urządzeniach AGD i naczyniach – dzięki temu każde z nich będzie Ci służyć przez dłuższy czas.

Z wymienionych powyżej względów domowe filtry do wody cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, sprawdź, z czego możesz wybierać!

Jak wybrać domowy filtr do wody?

Istnieją różne rodzaje filtrów, a ich przeznaczenie zależy od problemu, który chcemy usunąć poprzez ich montaż. Aby ocenić, który z filtrów najlepiej spełni Twoje oczekiwania, zacznij od analizy wyników badań jakości wody, dostępnych w lokalnych stacjach Sanepidu i przedsiębiorstwach wodociągowych. Jeśli korzystasz z własnej studni głębinowej, analizę taką możesz zlecić akredytowanemu laboratorium. Odpowiedź na pytanie, czy i jakie składniki zanieczyszczają wodę, pozwoli Ci wybrać optymalną konstrukcję filtra.

Domowe filtry do wody – rodzaje

Filtry centralne – na cały dom

Stosowane w domach wolnostojących, czyszczą wodę dopływającą do kranów z wodociągu lub studni. W skład instalacji tego typu wchodzą filtry sedymentacyjne (mechaniczne), które zatrzymują obecne w wodzie cząsteczki o wielkości powyżej 1 mikrona, a także elementy usuwające konkretne substancje: filtry węglowe neutralizujące zanieczyszczenia organiczne, wymienniki jonowe zmiękczające wodę, odżelaziacze czy odmanganiacze.

Filtry osmotyczne minimalizują z kolei obecność bakterii, wirusów, metali ciężkich i innych związków rozpuszczalnych w wodzie. Popularnym elementem instalacji filtrujących są także lampy sterylizujące UV, których zadaniem jest przeciwdziałanie bakteriom, wirusom i patogenom.

Filtrowanie wody w kuchni i łazience

Jeśli zależy Ci na czystości wody do picia, wybierz filtr podzlemywakowy z instalacją sedymentacyjną oraz wkładem węglowym. Na bateriach i słuchawkach prysznicowych można zamontować specjalne filtry nakranowe. Osobną grupę stanowią filtry dedykowane dla urządzeń AGD – pralek, zmywarek, lodówek – które zapobiegają występowaniu osadu na elementach ich konstrukcji i przedłużają tym samym ich żywotność.

Butelki i dzbanki filtrujące

To znakomita alternatywa dla osób, które nie mają możliwości montażu stałych filtrów. Dzbanki filtrujące znajdują powszechne zastosowanie w domach i biurach, gdzie służą nie tylko do oczyszczania wody do bezpośredniego spożycia, lecz także do napełniania czajników i ekspresów do kawy. Butelki są niezastąpionym rozwiązaniem w podróżach, na uczelni, w pracy czy klubie fitness – wystarczy dostęp do umywalki z kranem, by napełniać naczynie w miarę indywidualnych potrzeb i przez cały czas cieszyć się czystą, świeżą wodą.

Zobacz także