kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Polskie, zdrowe, sezonowe: letnie warzywa i owoce

Polskie, zdrowe, sezonowe: letnie warzywa i owoce

O tym, że warto jeść sezonowo i wspierać lokalnych producentów żywności, pisaliśmy już niejednokrotnie. Lato jest w tym zakresie wyjątkowo wdzięcznym okresem – to właśnie wtedy mamy do dyspozycji największy wybór sezonowych owoców, warzyw i ziół, których smak i walory odżywcze nie mają sobie równych. Jakie produkty szczególnie warto wprowadzić do letniego menu?

Maliny

Chyba nie ma osoby, która nie kochałaby malin – najlepiej tych świeżych, dojrzałych, jedzonych prosto z krzaka lub kobiałki. Choć trudno się im oprzeć, warto przeznaczyć kilka kilogramów na wykonanie zimowych przetworów – ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i witaminy C sok malinowy jest tradycyjnym składnikiem rozgrzewających, leczniczych herbatek. Jedząc maliny dostarczasz sobie także witamin z grupy B, w tym szczególnie wartościowego dla kobiet w ciąży kwasu foliowego.

Maliny należą do najpopularniejszych letnich owoców

Maliny należą do najpopularniejszych letnich owoców

Agrest

Trudno wyobrazić sobie letnie przetwory także bez dżemów i soków z agrestu, owocu równie smacznego, co wartościowego pod względem zdrowotnym. Właściwości agrestu wpływają korzystnie na pracę układu trawiennego, oczyszczanie organizmu z toksyn, obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Owoce zawierają ponadto sporo witamin C, A, PP i B1. Dużą zaletą agrestu jest także różnorodność odmian – w Polsce uprawia się zarówno kwaśne, zielone owoce, jak i łagodniejsze w smaku żółte czy najsłodsze czerwone. Dzięki temu każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Porzeczki

Wszystkie odmiany porzeczek to bomby odżywcze, jednak najatrakcyjniejsza pod tym względem jest porzeczka czarna – skarbnica beta-karotenu, witamin z grupy B oraz E, przeciwutleniaczy i minerałów. Warto zaznaczyć także wysoką zawartość witaminy C – spożycie 100 gramów czarnych porzeczek pokrywa ponad 200% dziennego zapotrzebowania na ten składnik! Jeśli uprawiasz porzeczkę samodzielnie, w ogrodzie lub na działce, możesz także zebrać i zasuszyć jej liście: przygotowana z nich herbatka wspiera pracę układu trawiennego.

Czarna porzeczka to wartościowe źródło witaminy C

Czarna porzeczka to wartościowe źródło witaminy C

Botwinka

Małymi buraczkami i zielonymi liśćmi botwinki zajadamy się już od wiosny, ale w lecie wciąż są dostępne na bazarach i w warzywniakach. Warto wykorzystać sezon do końca, na przykład przygotowując z botwinki orzeźwiające letnie chłodniki, które wraz ze wspaniałym smakiem dostarczają mnóstwa wartości odżywczych. Botwina zawiera aż 13 różnych przeciwutleniaczy, w tym usprawniające pracę układu krążenia flawonoidy, a także witaminy z grupy B, A, C, E, K oraz wiele dobroczynnych minerałów.

Groszek zielony

Świeży groszek zbierany prosto z krzaczków i chrupany na surowo to jeden z najwykwintniejszych letnich przysmaków, a obfitość składników odżywczych jest dodatkowym powodem, dla których warto włączyć go do letniego jadłospisu. Jak każde warzywo strączkowe, groszek zawiera sporą ilość białka, a także liczne minerały i witaminy – porcja 200 gramów pokrywa całość dziennego zapotrzebowania na witaminę C i niemal 90% witaminy K! Obecna w groszku luteina wspiera działanie narządu wzroku, a wspomniana witamina K – wzmacnia kości.

Groszek zielony można jeść na surowo lub po ugotowaniu

Groszek zielony można jeść na surowo lub po ugotowaniu

Bób

Podobnie jak groszek, także i bób jest wartościowym źródłem białka, dlatego w sezonie letnim szczególnie często gości na stołach wegetarian i wegan. Zielone strączki zawierają także wiele dobroczynnych aminokwasów, witamin A, C i grupy B, sodu, miedzi, potasu, żelaza i innych cennych minerałów. Doskonale smakuje tuż po ugotowaniu, doprawiony jedynie solą i masłem; młodego bobu nie trzeba nawet obierać, tym bardziej, że skórki należą do najbardziej wartościowych części warzywa. Bób świetnie się mrozi – warto więc zrobić w lecie zapasy i cieszyć się jego smakiem także jesienią i zimą.


Stragany i sklepowe półki są pełne letnich warzyw i owoców – zarówno tych opisanych wyżej, jak i innych sezonowych dobroci. Warto czerpać z nich pełną garścią, wspierając przy okazji lokalne gospodarstwa i przyczyniając się do redukcji śladu węglowego poprzez ograniczenie spożywania importowanych produktów

Zobacz także