Jak wspierać ochronę pszczół?
Choć często boimy się ich ze względu na ryzyko użądlenia, pszczoły tak naprawdę są naszymi sprzymierzeńcami, a stałe zmniejszanie ich populacji jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. Sprawdź, co możesz zrobić, by mu przeciwdziałać i przyczynić się do wsparcia ochrony pszczół.
Dlaczego ochrona pszczół jest tak ważna?
Mówiąc najprościej – dzięki pszczołom mamy co jeść, i nie chodzi tu tylko o miód! Zdobywając nektar pszczoły zapylają rośliny, w tym prawie 90% plonu owoców oraz warzywa, które stanowią podstawę zbilansowanej diety ludzi i zwierząt. Pszczoły walnie przyczyniają się więc do równowagi ekosystemu i różnorodności biologicznej – na zrównoważonym obszarze mogą współistnieć i żywić się gatunki w szerszej liczbie. Pszczoły wytwarzają ponadto miód, kit pszczeli, pierzgę, mleczko pszczele – produkty o wyjątkowej wartości odżywczej, znane od tysiącleci ze względu na swoje właściwości zdrowotne i smakowe.
Niestety, populacja pszczół maleje w niepokojącym tempie. Na wymieranie gatunku wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska poprzez gazy cieplarniane, powiększanie terenów uprawnych i masowe stosowanie na nich środków chemicznych, które dla owadów są toksyczne. Sytuacja ta jest ogromnie niebezpieczna dla całego ekosystemu, dlatego nie ulega wątpliwości, że o pszczoły trzeba dbać – a przyczynić się do tego może każdy z nas.
Ochrona pszczół w ogrodzie
Jeśli uprawiasz własny ogród, masz działkę wypoczynkową albo inne tereny zielone, postaraj się, aby były one jak najbardziej przyjazne pszczołom. Owady te najlepiej czują się wśród różnorodności gatunków roślin (w tzw. mozaice siedlisk roślinnych), dlatego wysadź po kilka gatunków krzewów, kwiatów, roślin jadalnych. Postaraj się przy tym wybierać rośliny kwitnące w różnych porach roku; jeśli zdecydujesz się np. na żonkile i narcyzy, a obok nich – astry, marcinki, chryzantemy, pszczoły będą gościć w Twoim ogrodzie od wiosny do jesieni. Do pielęgnacji roślin nie używaj środków chemicznych; glebę nawoź kompostem, najlepiej pochodzącym również z własnego gospodarstwa domowego – nie pal skoszonej trawy ani grabionych liści, ale wrzucaj je do kompostownika.
O ile masz taką możliwość, ułatw owadom także dostęp do wody: otoczone roślinami oczko wodne lub ogródek skalny z wilgotnym mchem pięknie udekoruje ogród i dostarczy pszczołom napoju. Pamiętaj, żeby nie wystawiać w tym celu naczyń z wodą – pszczoły spijając wilgoć ze skał lub roślin są bezpieczne, natomiast sięgając bezpośrednio do naczynia często toną.
Dobrym pomysłem dla właścicieli większych ogrodów jest także wydzielenie kawałka dzikiego terenu, by owady mogły swobodnie tam bytować. Jeśli lubisz majsterkowanie, możesz przygotować dla pszczół drewniany domek (pamiętaj, aby wykorzystać w jego konstrukcji tylko surowe, nieheblowane deski), a jeśli nie masz zdolności manualnych – wywiesić na świeżym powietrzu wiązki słomy, które również wabią pszczoły.
Ochrona pszczół w mieście
Co zrobić, jeśli nie dysponujesz własną ziemią, a chciałbyś wesprzeć inicjatywy poświęcone ochronie pszczół? Obserwuj działalność samorządowców i aktywistów w swojej lokalnej społeczności, popieraj wszelkie inicjatywy służące ochronie populacji owadów – np. zakładanie łąk kwietnych lub „hoteli” dla pszczół, czyli specjalnych konstrukcji ustawianych np. w parkach czy na dachach budynków, gdzie owady mogą bezpiecznie się rozmnażać. Najprostszym sposobem wsparcia lokalnych, ekologicznych pasiek jest zakup ich miodów i produktów pszczelich – korzyść jest tu obopólna, bo produkty te są smaczne i korzystne dla zdrowia. Korzystaj z nich przez cały rok: wyrzuć z kuchni biały cukier na rzecz miodu, a w sezonie jesienno-zimowym racz się produktami pszczelimi w celu wzmocnienia odporności.