Kwiaty zamiast śmieci – podsumowanie akcji
Często – w ramach wymówki – mówi się: sam nic nie zdziałam, mój pojedynczy uczynek nie zmieni świata. My uważamy inaczej i dlatego z wielką radością dołączyliśmy do akcji „Kwiaty zamiast śmieci”, którą od wielu już lat organizuje Fundacja Ekologiczna ARKA. Cieszymy się, że Wy również postanowiliście dołożyć swoją cegiełkę do tych działań. Bo suma nawet najmniejszych dobrych uczynków daje piękny efekt. I dziś właśnie o nim!
Jak to się zaczęło…
Kwiaty zamiast śmieci to akcja zainaugurowana przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielska-Białej. W ramach projektu członkowie Fundacji zachęcają do zbierania śmieci w czasie spaceru po lesie, parku czy też podczas wycieczki w góry i w zamian za to oferują nasionka kwiatów przyjaznych dla zapylaczy.
Akcja ma zatem podwójnie ważny cel. Po pierwsze, podnosi temat śmieci i dzikich wysypisk, których w naszym kraju nie brakuje. Po drugie, przypomina o pszczołach i zapylaczach, których z roku na rok jest coraz mniej, a które ogrywają ogromną rolę w rolnictwie i gospodarce.
Wydaje Wam się, że o śmieciach ciągle wszędzie głośno, a pszczoły poradzą sobie same? Poznajcie zatem kilka faktów.
1. Plaga dzikich wysypisk
Pomimo licznych akcji edukacyjnych, kar, wreszcie – przekazania tematu gospodarki odpadami samorządom, dzikie wysypiska wciąż pozostają plagą, a ludzie wolą wyrzucać papierki i butelki do lasu niż do kosza na śmieci. Jaki jest tego efekt?
W Polsce istnieje ok. 80 000 nielegalnych wysypisk, a każdego roku powstaje kilkanaście kolejnych.
Według szacunków Lasów Państwowych na likwidację dzikich wysypisk w lasach każdego roku przeznaczanych jest aż 20 mln zł!
2. Zagrożenie dla środowiska i zwierząt
Warto pamiętać, że dzikie wysypiska i porzucone w lesie butelki czy puszki to nie tylko nieestetyczny widok, ale też realne zagrożenie – dla gleby, wód gruntowych, powietrza i zwierząt.
Śmieci to zagrożenie dla zwierząt
3. Pszczoły zagrożone wyginięciem
Pszczoły giną masowo. Przyczyną takiego stanu rzeczy są opryski wykonywane nieodpowiednimi środkami, rosnące zanieczyszczenie środowiska, wreszcie, malejąca liczba terenów zielonych.
4. Problemy w rolnictwie
Bez pszczół trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu działów gospodarki, zwłaszcza rolnictwa. Za przykład niech posłuży fakt, że dzięki pomocy pszczół rzepak zwiększa swoje plonowanie o ok. 20-40%.
Gorąco popieramy akcje takie jak
Kwiaty zamiast śmieci, dlatego razem z firmą TiM i marką Cono Sur
postanowiliśmy do niej dołączyć.
Pokażcie nam swoje śmieci, a…
Jednym z działań zrealizowanych w ramach akcji był konkurs na naszym ekotablicowym fanpage’u. O co w nim chodziło? Wy dodawaliście pod postem zdjęcia zebranych podczas spaceru czy rowerowej wycieczki śmieci, my nagradzaliśmy zwycięzców voucherami i nasionkami kwiatów.
Najważniejsze w tym wszystkim było jednak to, że dostaliśmy od Was bardzo dużo zgłoszeń, pokazaliście, że można – wystarczy tylko odrobina dobrych chęci.
Foto: Agnieszka Szymańska
Foto: Wojtek Adam
Foto: Agnieszka Miszewska
Im nas więcej, tym lepiej!
Dawanie dobrego przykładu to klucz do tego, by zainspirować innych i zmotywować ich do zmiany złych nawyków i wdrożenia dobrych eko-działań. My do zbierania śmieci i sadzenia kwiatów zachęcaliśmy wspólnie z blogerkami. W swoich kanałach pokazywały, jak dbają o czystość pobliskich terenów zielonych i jak troszczą się o pszczoły – sadząc w ogrodach czy na balkonach przyjazne zapylaczom rośliny.
Do akcji dołączyły:
Natalia z @jakpiekniebyckobieta: www.instagram.com/p/CO-eBQVDE04/
Natalia z @natunaturally: www.instagram.com/p/CPoI25EMy7L/
Ela @animalistka: www.facebook.com/Animalistka/posts/310022677397486
Agnieszka z @pinklife: www.instagram.com/p/CPBfmXJBocc/
Aga z @candy.life_pl: www.instagram.com/p/CPjAGAJMj3o/
Ala z @alice.wskaa: www.instagram.com/p/CPQgCq3sCBY/
Zobaczcie, co fajnego w ramach akcji zrobiły dziewczyny i dajcie się zainspirować :)
@animalistka
@jakpiekniebyckobieta
@alice.wskaa