kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Leave No Trace, czyli nie pozostawiaj śladów w lesie

Leave No Trace, czyli nie pozostawiaj śladów w lesie

Poprzedni artykuł poświęciliśmy idei ekoturystyki, czyli rekreacyjnego podróżowania z zachowaniem szacunku dla środowiska i lokalnych społeczności. Ruch Leave No Trace idealnie wpisuje się w jego założenia: poznaj 7 uniwersalnych zasad pobytu wśród dzikiej przyrody!

Zasady Leave No Trace wyznaczają standardy zachowania turystów w naturalnym środowisku

Zasady Leave No Trace wyznaczają standardy zachowania turystów w naturalnym środowisku

Polskie tłumaczenie nazwy Leave No Trace – „nie pozostawiaj śladów” – mówi właściwie wszystko na temat stojącej za nią idei. Początki ruchu mają swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, a jego powstanie było reakcją na rozwój popularności pieszej turystyki i związanych z nim przypadków niszczenia naturalnych terenów. Postulaty głoszone przez aktywistów Leave No Trace służyły edukacji początkujących turystów i kształtowanie dobrych nawyków w dziedzinie ekologii. Idea przyjęła się na całym świecie, a zasady Leave No Trace do dziś wyznaczają standardy zachowania się na łonie natury.

1. Solidnie przygotuj się do wyprawy

Sprawdź dokładnie miejsce, w które się udajesz – dojazd, możliwość rozbicia namiotu i rozpalenia ognia, przewidywaną pogodę, prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk naturalnych czy obecności dzikich zwierząt itd. – a uzyskane informacje potraktuj jako punkt wyjścia przy pakowaniu ekwipunku. Dzięki temu zabierzesz ze sobą tylko niezbędne rzeczy i zminimalizujesz ryzyko przykrych niespodzianek podczas pobytu. Bez względu na to, dokąd się udajesz, pamiętaj o zabraniu ze sobą dobrze wyposażonej apteczki, mapy, kompasu oraz zapasów prowiantu i wody. Postaraj się także o zabezpieczenie całego bagażu na wypadek deszczu.

2. Nie zbaczaj poza wyznaczone szlaki

Marsz lub rozbijanie namiotu w dzikich ostępach lasu może spowodować zniszczenie roślinności i zakłócenie spokoju żyjących wśród niej zwierząt, co grozi niebezpieczeństwem zarówno im, jak i tobie. To ty jesteś tu gościem – nie zapuszczaj się poza system zorganizowanej infrastruktury leśnej: korzystaj z wyznaczonych ścieżek i pól namiotowych, nie rozbijaj się na dziko, a jeśli nie masz innej możliwości – poszukaj twardego, dobrze ubitego terenu bez delikatnych roślin.

3. Utrzymuj porządek wokół namiotu

Sprawa wydaje się oczywista, ale warto przypominać o niej przy każdej okazji: wszystkie odpady należy na bieżąco segregować i zabrać ze sobą, by wyrzucić je w wyznaczonym do tego celu miejscu. Pamiętaj również, że wszelkie organiczne zapachy mogą przyciągać na miejsce dzikie zwierzęta. Z tego względu resztki jedzenia najlepiej trzymać w szczelnym zamknięciu, a potrzeby fizjologiczne załatwiać do wykopanego wcześniej dołka i bezpośrednio po zakończeniu go zasypać.

Rozbijaj namiot wyłącznie w odpowiednich do tego celu miejscach

Rozbijaj namiot wyłącznie w odpowiednich do tego celu miejscach

4. Zostaw miejsce w takim stanie, jak je zastałeś

Nie zabieraj niczego z terenów biwaku ani tras trekkingu, nie układaj tam z kamieni ani kładek z powalonych pni. Wykluczone są także „pamiątki” w postaci wyrytych na korze drzew lub wymalowanych na kamieniach napisów. Zasada ta nie dotyczy naturalnie znalezionych przez ciebie śmieci – tych nie wahaj się podnosić i umieścić w dedykowanych kontenerach.

5. Rozważnie obchodź się z ogniem

Rozpalaj ognisko tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach i tylko wtedy, gdy jest to konieczne – do przygotowywania posiłków lepiej używać gazowego palnika turystycznego, a sygnały świetlne wysyłać za pomocą latarki. Po ugaszeniu ognia zalej palenisko dużą ilością wody. Pamiętaj także, że pozostawienie szklanych przedmiotów na słońcu może skończyć się pożarem – zawsze, gdy zobaczysz w lesie porzuconą butelkę lub słoik, zabierz je ze sobą i wyrzuć do kosza na śmieci.

Zachowuj spokój i respekt wobec dzikich zwierząt

Zachowuj spokój i respekt wobec dzikich zwierząt

6. Nie wchodź w interakcje ze zwierzętami

Wiesz już, jak unikać spotkań z mieszkańcami lasu; jak prawidłowo reagować, gdy jednak znajdziesz się w obecności dzikiego zwierzęcia? Główną zasadą jest tu spokój i zachowanie dystansu. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie hałasuj, ale spokojnie oddal się na bezpieczną odległość. Wykluczone jest także podawanie zwierzętom żywności i napojów.

7. Zachowaj szacunek wobec innych turystów

Przestrzeganie powyższych zasad przyczynia się do zachowania naturalnych obszarów w dobrym stanie, tak by mogli cieszyć się nimi wszyscy odwiedzający je turyści. Każdy z nas może dołożyć cegiełkę do wspólnego komfortu na szlakach: uśmiech i powitanie napotkanej osoby, unikanie zbędnego hałasu, udzielenie pomocy w razie potrzeby – czasem wystarczy drobny gest, by miło zapisać się w czyjejś pamięci!

Zobacz także