kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Jak założyć łąkę kwietną? 5 praktycznych porad

Jak założyć łąkę kwietną? 5 praktycznych porad

Masz ochotę na zmiany w ogrodzie lub na działce? Wypełnij część przestrzeni kolorowymi kwiatami, a oprócz uzyskania efektownej dekoracji dołożysz swoją cegiełkę do działań na rzecz ochrony przyrody poprzez stworzenie przyjaznej przestrzeni dla pszczół i motyli. Aby ułatwić Ci prace przy zakładaniu łąki kwietnej, przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek.

Łąki kwietne cieszą oko i sprzyjają rozwojowi populacji pszczół

Łąki kwietne cieszą oko i sprzyjają rozwojowi populacji pszczół

Jak przygotować ziemię przed wysiewem łąki kwietnej?

Postępujemy analogicznie, jak w przypadku zakładania trawnika: obszar przeznaczony na założenie łąki kwietnej trzeba dokładnie oczyścić i usunąć z niego inne rośliny, a następnie rozdrobnić glebę ręcznie lub za pomocą brony. Przed wysiewem należy jeszcze zaczekać, aż na przygotowanej glebie wyrosną chwasty – na ogół trwa to ok. 2-4 tygodnie. Po pojawieniu się chwastów należy usunąć je razem z wierzchnią warstwą gleby, gdzie znajdują się ich nasiona. Dzięki tej czynności inwazyjne rośliny nie zakłócą wzrostu roślin tworzących łąkę kwietną.

Kiedy wysiewać łąkę kwietną?

Konkretny termin wysiewu zależy od rodzaju wybranej przez Ciebie mieszanki nasion – szczególnie istotna jest w tym kontekście informacja, czy z danej kompozycji uzyska się łąkę jednoroczną, czy wieloletnią. W pierwszym przypadku nasiona należy umieścić w ziemi wczesną wiosną; można zrobić to już w pierwszych dniach marca. Nasiona łąki wieloletniej można wysiewać w całym okresie wegetacyjnym, a więc od wiosny do wczesnej jesieni; jeśli zakładasz łąkę w miesiącach letnich, musisz szczególnie pamiętać o dostatecznym nawadnianiu podłoża.

Pierwsze dni marca to dogodny termin wysiewu łąki jednorocznej

Pierwsze dni marca to dogodny termin wysiewu łąki jednorocznej

Łąka kwietna – jednoroczna czy wieloletnia?

Jeśli zależy Ci na jak najszybszym efekcie, wybierz wariant jednoroczny: rośliny rozwiną pełnię swoich walorów już w pierwszych miesiącach od wysiewu. Mankamentem tego rozwiązania może być jego nietrwałość i konieczność powtarzania wszystkich prac każdej wiosny. Łąka wieloletnia utrzymuje się przez co najmniej kilka lub kilkanaście lat, lecz nie wszystkie gatunki zawarte w mieszance jej nasion pokażą się już w pierwszym sezonie po wysiewie. Aby połączyć zalety obu typów, często stosuje się także ich kombinacje – optymalnym rozwiązaniem jest tu proporcja 85-90%:10-15% na rzecz nasion roślin wieloletnich.

Jaką mieszankę nasion wybrać?

Poza przytoczonym wyżej podziałem na łąki jednoroczne i wieloletnie mieszanki nasion podlegają także klasyfikacji pod względem właściwości wchodzących w ich skład roślin. Są wśród nich m.in. mieszanki typowo ozdobne, złożone z roślin o właściwościach antysmogowych, przyjaznych dla motyli itd. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii i trudno Ci podjąć decyzję samodzielnie możesz polegać na poradach specjalistów w sklepach ogrodniczych. Ze swojej strony zawsze warto zwrócić uwagę na procentową zawartość nasion kwiatów – jeśli wynosi ona mniej niż 5%, istnieje ryzyko, że kwiaty zostaną zdominowane przez trawy i chwasty.

Łąka kwietna

Łąka kwietna

Jak pielęgnować łąkę kwietną?

Łąki kwietne nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Roślin nie trzeba nawozić, wystarczy regularnie nawadniać teren, gdy wymaga tego sytuacja meteorologiczna. Istotną kwestią jest koszenie: w przypadku łąki jednorocznej wystarczy zrobić to raz, pod koniec okresu wegetacyjnego (po przekwitnięciu kwiatów). Łąki wieloletnie wymagają dwukrotnego koszenia w cyklu rocznym – rośliny należy ściąć w pierwszych tygodniach lata i na zakończenie sezonu wegetacyjnego. Po skoszeniu roślin wieloletnich nie usuwamy ich z łąki – wysypane z nich nasiona wypuszczą pędy w kolejnym sezonie. Koszenie pomaga zapanować nad chwastami, które pozostawione bez kontroli prędzej czy później zdominowałyby kwiaty. Na łąkach jednorocznych nadmiar chwastów należy pielić ręcznie.

Powyższe informacje to podstawa, która pomoże Ci w stworzeniu pachnącej, kolorowej łąki kwietnej tuż pod swoim oknem. Serdecznie zachęcamy do podejmowania prób w tym zakresie – dla siebie i dla natury!

Zobacz także