kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

Odnawialne źródła energii do ogrzewania – jakie masz możliwości?

Odnawialne źródła energii do ogrzewania – jakie masz możliwości?

Ogrzewanie domu pochłania większość z całkowitego kosztu jego eksploatacji, a tradycyjne metody pozyskiwania ciepła – piece węglowe czy kotły gazowe – generują duże ilości pyłów i toksycznych gazów, co przyczynia się do stopniowej degradacji środowiska. Rozwiązaniem obu problemów jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu, które przebojem zdobywają polski rynek energetyczny i budowlany.

Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?

Zacznijmy od najbardziej prozaicznego powodu – zasoby paliw kopalnych są ograniczone, a my zbliżamy się do dnia, w którym po prostu przestanie ich wystarczać dla wszystkich. Jak sama nazwa wskazuje, problem ten nie istnieje w przypadku odnawialnych źródeł energii (nazywanych w skrócie OZE) – korzystanie z promieni słonecznych czy ciśnieniowego obiegu wody nie podlega żadnym ograniczeniom.

Do przestawienia się na OZE przekonuje także szkodliwy wpływ tradycyjnych paliw na środowisko. Produkty spalania generowane w piecach węglowych stanowią jeden z głównych składników smogu – zjawiska, które w coraz większym stopniu niszczy środowisko i ludzkie zdrowie. Unia Europejska i krajowe rządy już teraz ograniczają dozwolone limity użytkowania węgla jako paliwa, a tendencja ta z biegiem czasu będzie tylko rosnąć. Przechodząc na źródła energii odnawialnej masz więc pewność, że inwestycja Ci się zwróci – tym szybciej, im krócej będziesz zwlekać.

Odnawialne źródła energii w ogrzewaniu domu

Istnieje kilka wariantów, które możesz zastosować w ogrzewaniu domu – z niemal natychmiastową korzyścią dla środowiska, a w niedługiej perspektywie także dla swojego portfela.

Kotły grzewcze na biomasę

Jednym z paliw używanych do obsługi kotłów grzewczych jest tzw. biomasa, na którą składają się produkty, odpady organiczne i pozostałości produkcji rolnej (m.in. drewno odpadowe, słoma, łodygi zbóż, wieloletnie trawy, zwierzęce odchody, wodorosty, osady ściekowe itd.).

Kotły na biomasę - zalety

Rozwiązanie to dobrze sprawdzi się w gospodarstwach bez dostępu do paliwa gazowego – w grupie paliw stałych biomasa jest „zieloną” alternatywą dla tradycyjnego węgla. Najpopularniejszym rodzajem biomasy stosowanym w domach prywatnym jest pelet drzewny. W trakcie spalania nie emituje dwutlenku węgla, a ilość wydzielanych wówczas związków siarki wypada bardzo korzystnie na tle węgla. W ostatnich latach bardzo poprawiła się także dostępność peletów – obecnie można je kupić w większości marketów budowlanych.

Kotły na pellet wygrywają także komfortem i łatwością obsługi. Nowoczesne urządzenia posiadają funkcję automatycznego zapłonu i ładunku paliwa, które umożliwia dokładanie do pieca zaledwie raz na kilka dni. Posiadacze pneumatycznych podajników, dzięki którym automatyczny transport peletu możliwy jest nawet z innego pomieszczenia, mogą wydłużyć ten czas o kilka lub kilkanaście miesięcy!

Pompy ciepła

W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł energii działanie pompy ciepła nie wymaga spalania paliwa, a co za tym idzie – nie powoduje emisji szkodliwych związków do atmosfery. „Napędem” pomp ciepła jest energia cieplna pobierana z nasłonecznionego gruntu, wody i powietrza; do prawidłowego działania urządzenie potrzebuje jedynie prądu. Pompa ciepła działa na zasadzie sprężarki, pobierając ciepło z dolnego źródła przy niskiej temperaturze i za pośrednictwem energii napędowej oddając je górnemu źródłu przy wyższej temperaturze. Instalator konfiguruje preferowane ustawienia pompy ciepła podczas montażu urządzenia; późniejsza obsługa odbywa się za pomocą wygodnego regulatora.

Pompa ciepła – zalety

Choć montaż pompy ciepła wymaga sporych nakładów finansowych, jest to wydatek jednorazowy, a podczas eksploatacji płacisz jedynie za zużyty do jej obsługi prąd i ewentualne prace konserwacyjne. Szacowany czas zwrotu kosztu całej inwestycji szacuje się na ok. 5-7 lat. Użytkownicy pompy cieplnej nie muszą martwić się o zakup ani składowanie paliwa, co przy stosowaniu paliw stałych bywa dość dotkliwym problemem. W lecie pompa ciepła może także pełnić funkcję klimatyzatora – zmiana ustawień w ciepłych miesiącach roku umożliwia chłodzenie wnętrz.

Pompy ciepła w praktyce

Przed podjęciem decyzji o montażu pompy trzeba wziąć pod uwagę fakt, że należy ona do tzw. niskotemperaturowych źródeł ciepła. W praktyce oznacza to, że woda w sparowanym z pompą systemie centralnego ogrzewania nie osiągnie temperatury wyższej niż 60-65°C.

Aby zapewnić w pomieszczeniu optymalną temperaturę, warto postawić na ogrzewanie ścienne lub podłogowe, którego właściwości są kompatybilne z pompą ciepła. Urządzenie sprawdzi się także w domu energooszczędnym, którego konstrukcja wspiera zatrzymywanie ciepła we wnętrzach. W razie potrzeby można wreszcie używać kilku źródeł energii: pompy grzewcze współpracują m.in. z piecami gazowymi i na paliwo stałe, kominkami z płaszczem wodnych lub kolektorami słonecznymi, o których przeczytasz więcej już zaraz!

Panele słoneczne

Panele słoneczne

Kolektory słoneczne

Znane także pod nazwą „solary” kolektory słoneczne wykorzystują energię ze słońca: urządzenia te mają formę montowanych na dachach budynków paneli wypełnionych roztworem glikolu, który ogrzewany promieniami słonecznymi transmituje ciepło do systemu centralnego ogrzewania. Ze względu na ograniczoną moc kolektory słoneczne używane są najczęściej do podgrzewania wody, ale w nowoczesnych, energooszczędnych domach sprawdzają się także jako część systemu grzewczego. Najlepsze efekty osiągają we współpracy z kotłami gazowymi lub pompami ciepła.

Rozwój technologii kolektorów słonecznych

Na zachodzie Europy pojawiają się technologie umożliwiające przejście nawet w 100% na energię solarną. Rozwiązaniem może być tutaj uwzględnienie w konstrukcji budynku zasobnika buforowego, który magazynuje nieprzetworzone ciepło i uwalnia je stopniowo w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dzięki temu cały system uniezależnia się od aktualnej pogody. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu popularności odnawialnych źródeł energii do ogrzewania wnętrz możemy się spodziewać, że podobne rozwiązania wkrótce zyskają na popularności także w Polsce.

 

Zobacz także