Domowy upcycling - 5 pomysłów na nowe życie mebli i akcesoriów
W trakcie domowych porządków uzbierał Ci się stosik rzeczy, które chcesz wyrzucić, bo rzekomo do niczego już Ci się nie przydadzą? A może wciąż kupujesz kolejne sprzęty i akcesoria domowe - bo nie masz świadomości, że tak naprawdę posiadasz już to, czego potrzebujesz? Ograniczaj ilość produkowanych śmieci i wydatki na wyposażenie mieszkania: wypróbuj zabawę w domowy recykling, zaczynając od skorzystania z naszych inspiracji.
Naturalne piękno drewnianych mebli
Podniszczona powierzchnia pokrytych farbą drewnianych mebli nie musi być powodem do pozbycia się funkcjonalnych sprzętów. Jeśli lubisz prace manualne i nie boisz się nowych wyzwań, spróbuj zeszlifować uszkodzoną powłokę w całości. Pod spodem kryje się szlachetna faktura drewna - unikalne wybarwienie i układ słojów sprawiają, że każdy mebel stanowi jedyny w swoim rodzaju egzemplarz. Po odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni odnowione sprzęty będą niezawodnie służyć Ci przez kolejne lata, tym bardziej, że naturalne drewno nigdy nie wychodzi z mody.
Drewno to ponadczasowy materiał mebli i akcesoriów domowych
Kreatywne przeróbki mebli
Na kwestię upcyclingu mebli można spojrzeć także z odwrotnej perspektywy: zarówno drewniane sprzęty, jak i te wykonane z materiałów drewnopochodnych i syntetycznych zyskają drugie życie po odnowieniu ich za pomocą różnorodnych technik i materiałów. Malowanie to tylko jedna z możliwości: fronty kuchennych szafek i tylne ścianki otwartych półek można zaopatrzyć w nową okleinę, a w tapicerowanych krzesłach i fotelach wymienić obicie. Czasem wystarczy drobiazg w rodzaju przykręcenia nowych gałek lub uchwytów, by nadać meblowi świeżego, odmiennego charakteru.
Wielofunkcyjne pojemniki ze słoików
Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej efektywnych działań na rzecz środowiska jest wybór szkła i papieru w miejsce plastiku. Wielokrotnie rekomendowaliśmy już zakup żywności i napojów w szklanych słoikach i butelkach - nie tylko ze względu na ich łatwą utylizację, ale i możliwości dalszego wykorzystania. Mniejsze i większe słoiki przydadzą Ci się do sporządzenia domowych przetworów, mrożenia zapasów bulionu, zup i sosów, a także przechowywania przypraw i sypkich produktów; jeśli pokusisz się przy tym o własnoręczne wykonanie ozdobnych etykiet lub pomalowanie słoików, zyskasz oryginalną ozdobę kuchni.
Lampa z butelki i światełek choinkowych - pomysł na domowe DIY
Szklane lampki i lampiony
Punktowe źródła światła kreują niepowtarzalny klimat we wnętrzach, a przy odrobinie wyobraźni zrobisz je samodzielnie z wyszperanych w domu “przydasiów”. Butelka po winie i włożony do niej sznur światełek choinkowych stworzą efektowną lampę, która pięknie prezentuje się we wnętrzach nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Słoiki o różnych wymiarach uzupełnione o świeczkę tealight przeistaczają się w efektowne lampiony; do ich dekoracji możesz wykorzystać rozmaite znalezione w domu wstążki, jutowe i tekstylne sznurki, naklejki, bibułę, papier pakowy i wiele innych materiałów.
Upcycling zastawy stołowej
Wielu z nas ma w domu ceramiczne lub porcelanowe naczynia, których szkoda nam wyrzucić, ale rezygnujemy z ich użytkowania na rzecz kilku ulubionych kubków i talerzyków. Aby dać im drugie życie, można puścić je w dalszy obieg, sprzedając je lub oddając za darmo; przed wysłaniem ich w świat warto jednak zastanowić się, czy nie znajdziemy dla nich alternatywnego zastosowania?
Nieużywane naczynia świetnie sprawdzają się jako osłonki na doniczki
Ładne filiżanki można przerobić na świece, wlewając do nich kupny lub przetopiony wosk. Szeroki dzbanek lub imbryk doskonale sprawdzi się jako osłona do doniczki lub stylowa konewka na wodę do podlewania roślin doniczkowych. Pojedynczy spodek z wytłuczonego serwisu kawowego wykorzystasz w roli talerzyka na biżuterię… I tak dalej, i tak dalej - w świecie domowego upcyclingu jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!