kontakt@ekotablica.pl

Ekoinspiracje

Wróć

5 ekologicznych zamienników środków czystości

5 ekologicznych zamienników środków czystości

W sklepach pojawia się coraz więcej przyjaznych dla środowiska środków czystości – bez szkodliwych substancji, sprzedawanych w biodegradowalnych opakowaniach lub nalewanych z dozowników do własnych opakowań. To dobry kierunek – jednak równie skuteczne, a jeszcze tańsze i łatwiej dostępne są produkty, które prawdopodobnie masz już w szafkach kuchennych. Zobacz, co możesz wykorzystać, by za grosze i bez szkody dla Ziemi wysprzątać mieszkanie na błysk!

1. Ocet spirytusowy

Kwas octowy rozprawia się z bakteriami, pleśnią, grzybami, usuwa osady z mydła i kamienia, nabłyszcza powierzchnie i usuwa nieprzyjemne zapachy. Butelka octu pomoże Ci wykonać naprawdę gruntowne porządki – oto kilka przykładowych zastosowań:

Mycie szyb (kabina prysznicowa, okna) – w butelce z atomizerem zmieszaj wodę z octem w stosunku 1:1. Przygotowanym roztworem spryskaj szyby i pozostaw na 10 minut, następnie przetrzyj je szmatką wypłukaną w ciepłej wodzie i wytrzyj do sucha lub zbierz nadmiar wody gumową ściągaczką. Ten sam roztwór oczyści i nabłyszczy także baterie łazienkowe i kuchenne.

Mycie podłóg – do ciepłej wody w wiadrze dolej kilka łyżek octu. Przygotowanym roztworem umyj podłogę i pozostaw do wyschnięcia.

Odświeżanie pralki – do dozownika na proszek wlej 2 szklanki octu i uruchom program, którego używasz do standardowego prania.

Odświeżanie zmywarki – do pustej komory wstaw szklankę napełnioną octem i uruchom program, którego używasz do standardowego zmywania.

2. Soda oczyszczona

Soda kuchenna świetnie sprawdza się do odplamiania i odświeżania tekstyliów, a dzięki swoim właściwościom ściernym skutecznie usuwa także pozostałości po gotowaniu lub pieczeniu. Czyszczenie piekarnika, przypalonych naczyń – zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą w proporcji 3:1. Otrzymaną pastę nałóż na przypaloną powierzchnię i pozostaw na godzinę, a następnie wypoleruj mokrą gąbką. W razie potrzeby czynność możesz powtórzyć lub pozostawić pastę z sody na dłuższy czas. Czyszczenie dywanów, tapicerki mebli – równomiernie rozsyp cienką warstwę sody na materiale i pozostaw na noc, a następnie zbierz proszek odkurzaczem. W miejscowe zabrudzenia wetrzyj pastę z sody i wody, pozostaw do wyschnięcia i odkurz. Dezynfekcja ściereczek i zmywaków kuchennych – napełnij miskę gorącą wodą i rozpuść w niej kilka łyżek sody, umieść w niej rzeczy do czyszczenia i pozostaw na noc. Rano po wypłukaniu akcesoria są gotowe do użytku.

3. Sok z cytryny/kwasek cytrynowy

Podobnie jak ocet, także kwas cytrynowy ma właściwości antybakteryjne i odświeżające, nadaje przyjemny zapach. W domowych porządkach stosuje się zarówno sok, jak i rozpuszczone w wodzie kryształki kwasku cytrynowego. Dezynfekcja desek do krojenia – przetrzyj powierzchnię deski przekrojoną połówką cytryny i pozostaw na noc, a następnie spłucz ciepłą wodą. Czyszczenie kuchenki mikrofalowej – do ¾ szklanki wody wyciśnij sok z połowy cytryny i wstaw całość do kuchenki. Doprowadź roztwór do wrzenia i wyłącz urządzenie, ale nie otwieraj drzwiczek przez 10-15 min. Po tym czasie otwórz kuchenkę i wyczyść wnętrze wilgotną szmatką. Neutralizacja zapachów w lodówce – przekrojona połówka cytryny umieszczona w lodówce niweluje aromaty żywności. Aby osiągnąć trwały efekt, należy pamiętać o wymienianiu jej co kilka dni.

4. Sól kuchenna

Ziarnista faktura soli nadaje się do usuwania nalotów i osadów, co w połączeniu z właściwościami antybakteryjnymi i antygrzybicznymi czyni ją skutecznym środkiem czystości. Czyszczenie srebra, miedzi, innych metali – posyp solą wilgotną szmatkę i przetrzyj nimi powierzchnię metalu. Pozostaw do wyschnięcia i zetrzyj pozostałą sól suchą szmatką. Usuwanie plam z czerwonego wina – obficie posyp plamę solą i wetrzyj ją lekko w materiał. Zaczekaj 10-15 minut i wypłucz letnią wodą. W razie potrzeby powtarzaj czynności do zniknięcia plamy.

Sól kuchenna świetnie usuwa osady i naloty

Sól kuchenna świetnie usuwa osady i naloty

5. Olejki eteryczne

Właściwości olfaktoryczne naturalnych olejków są powszechnie znane: używamy ich w kominkach zapachowych, by napełnić całe mieszkanie świeżą, przyjemną wonią. Aby osiągnąć ten efekt, można dodać kilka kropli ulubionego olejku do pralki, worka odkurzacza lub preparatów lub roztworów/past opisanych wyżej. To nie koniec ich walorów praktycznych: aromaty olejków takich, jak lawendowy, miętowy lub cytrynowy pomagają pozbyć się uciążliwych insektów. Odrobina olejku eukaliptusowego w połączeniu ze środkiem do czyszczenia mebli zapobiega szybkiemu osadzaniu się kurzu. Olejek z drzewa herbacianego znany jest z właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych – warto więc stosować go do sprzątania kuchni i łazienki, gdzie wysoki poziom wilgoci stwarza dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów.

Zobacz także